Deputowany Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, Ilja Kiwa, wezwał do zmiany nazwy kijowskiego Prospektu Bandery na cześć zabitego w USA przez policjanta George’a Floyda. Zaapelował też do metropolity Epifaniusza o jego kanonizację w Prawosławnym Kościele Ukrainy.

Ilja Kiwa, ukraiński deputowany Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, partii o charakterze prorosyjskim i antymajdanowym zamieścił kilka dni temu w serwisie społecznościowym Telegran wpis. Wezwał w nim władze Ukrainy, by udzieliły materialnego wsparcia rodzinie George’a Flodya, czarnoskórego Amerykanina, który zginął podczas brutalnej interwencji policji w Minneapolis. Jego śmierć wywołała falę demonstracji w USA oraz w innych krajach świata.

Kiwa wyraził swoją solidarność z narodem amerykańskim w związku z „tragiczną śmiercią wielkiego, czarnoskórego męczennika”. Wezwał też do zmiany nazwy kijowskiego Prospektu Bandery na cześć Floyda.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jako narodowy deputowany Ukrainy, proponuję ogłosić tydzień żałoby i przemianować w Kijowie Prospekt Stepana Bandery na Prospekt Floyda!” – napisał deputowany. Zwrócił się też do zwierzchnika autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolity Epifaniusza z żądaniem „kanonizowania niewinnie zabitego Floyda i wyznaczania dnia jego wspomnienia w Cerkwi”.

Ponadto, Kiwa zwrócił się też do premiera Deynsa Szmuhala, żądając od niego przyznania rodzinie zabitego Afroamerykanina, „bojownika za wolność i prawa czarnoskórych ludzi”, 10 mln dolarów. Poprosił też o rozważenie możliwości włączenia Floyda w poczet „Niebiańskiej Sotni”, jako „osoby, która rozpoczęła ‘Rewolucję Godności’ w Stanach Zjednoczonych”. Swój wpis zakończył słowami: „Na zawsze z Floydem w sercu”.

Wpis deputowanego opisały, w neutralnym tonie, różne ukraińskie oraz rosyjskie media. Należy jednak zaznaczyć, że wpisy Kiwy nierzadko mają prześmiewczy i ironiczny charakter. Wspomniane media nie podnoszą się tego aspektu sprawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ilja Kiwa to były doradca szefa MSW Ukrainy, Arsena Awakowa. Wcześniej był szefem lokalnej milicji w kontrolowanej przez Kijów części Donbasu. Wchodził też w skład sztabu tzw. operacji antyterrorystycznej na wchodzie Ukrainy.

25 maja w Minneapolis w czasie zatrzymania czarnoskórego mężczyzny George’a Floyda jeden z policjantów przez dłuższy czas dociskał jego szyję kolanem tak długo, aż spowodował śmierć zatrzymanego. Policjant nie reagował przy tym na uwagi przechodniów o tym, że powoduje zagrożenie dla życia Floyda. Ostatecznie i sprawca morderstwa, i jego koledzy z patrolu zostali aresztowani. Sprawcę oskarżono o morderstwo. Sam Floyd był wcześniej notowany przez policję, w tym w związku z poważnymi przestępstwami.

Przeczytaj: Nowy Jork: 292 policjantów rannych po protestach Black Lives Matter

Zobacz: Leżeli przed ambasadą USA w Warszawie w ramach protestu przeciwko rasizmowi

Telegram / lenta.ru / echokieva.com / nv.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz