Ukraińska straż przybrzeżna dla odparcia ataku będzie mogła strzelać bez ostrzeżenia

Ukraiński parlament przyjął ustawę „O strefie przyległej Ukrainy”, która zakłada m.in., że statki i łodzie ukraińskiej straży przybrzeżnej będą mogły strzelać bez ostrzeżenia celem odparcia inwazji lub ataku na ukraińskie jednostki.

Ustawa, którą w czwartek poparło 244 deputowanych, ustala reżim prawny w odniesieniu do strefy przyległej do Ukrainy, czyli otwartego morza przyległego do ukraińskich wód terytorialnych.

Ostateczna wersja dokumentu stwierdza, że broń zainstalowana na statkach i łodziach ukraińskiej straży przybrzeżnej może zostać użyta bez ostrzeżenia w przypadku odpierania zbrojnych ataków i inwazji na terytorium Ukrainy przez uzbrojone grupy wojskowe lub przestępcze. Ustawa dopuszcza też takie postępowanie celem przerwania konfliktów zbrojnych i prowokacji, a także przy odpieraniu lub w ramach pomocy przy odpieraniu ataku na jednostki straży granicznej lub inne należące do Ukrainy oraz w celu przełamania zbrojnego oporu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, broni można użyć, po oddaniu strzałów ostrzegawczych, również w celu zajęcia statku naruszającego granicę państwa ukraińskiego lub ukraińskie prawo celne, podatkowe czy imigracyjne. Możliwość taka jest też przewidziana w razie pościgu za inną jednostką, rozpoczętego na wodach terytorialnych lub w strefie przyległej, bądź w przypadku, gdy obca jednostka narusza ukraińskie prawo w wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy, jeśli dana jednostka nie zatrzyma się na wezwanie lub gdy próbuje uciekać.

Broń może też być używana po to, by zapewnić powstrzymanie wrogich akcji statków przeciwko wybrzeżu Ukrainy, a także jednostek nawodnych i podwodnych pod ukraińską banderą.

Nowe prawo umożliwia prowadzenie pościgu do momentu, w których dana jednostka wpłynie na wody terytorialne państwa pod którego flagą operuje lub jakiegokolwiek państwa trzeciego. Zaznaczono też, że wyłącznie systemu automatycznej identyfikacji statku, w z wyjątkiem m.in. okrętów wojennych, stanowi podstawę do jego ścigania, zatrzymania i przeszukania. Ustawa wchodzi w życie dzień po jej opublikowaniu.

Przeczytaj: Media: USA szykują się do wysłania okrętów wojennych na Morze Czarne

Unian / rada.gov.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz