Ukraińska armia: na obwodnicy Charkowa zniszczono 4 rosyjskie czołgi [+VIDEO]

Strona ukraińska pośrednio potwierdza wcześniejsze doniesienia o zaobserwowaniu rosyjskich pojazdów wojskowych pod Charkowem.

Według stanu na godzinę 7:00 rano czasu lokalnego, jak podała Państwowa Służba Ukrainy do Spraw Nadzwyczajnych, na wschodzie agresorzy zajęli dwie miejscowości: Horodyszcze i Miłowe.

MSW Ukrainy podało, że w rejonie wspomnianych miejscowości granicę przekroczyła kolumna rosyjskich wojsk pancernych. Ukraińcy twierdzą, że w składzie kolumny były też samochody pomalowane na biało, mające udawać samochody misji obserwacyjnej OBWE.

W obwodzie chmielnickim w wyniku ostrzału, jak podano z artylerii, płonie skład amunicji w Starokonstantynowie.

W obwodzie dniepropietrowskim płoną magazyny wojskowe w miejscowościach Kraspopillia i Marhaniec. Podobna sytuacja jest w Tułczynie Bochaniu w obwodzie winnickim. Z kolei w obwodzie kijowskim wybuchł pożar w jednostce wojskowej koło Browar. W Łucku doszło do eksplozji w miejscowej stacji telewizyjnej.

W sieci są też nagrania, mające przedstawiać potężny pożar w składzie amunicji w Kałyniwce, w obwodzie winnickim.

Siły rosyjskie i separatyści zaatakowali wczesnym rankiem miasto Szczastia w Donbasie. Później ukraińska armia podała, że miasto udało się odbić. Przy okazji, jak twierdzą Ukraińcy, poległo przy tym około 50 Rosjan i/lub separatystów.

Ponadto, Ukraińcy twierdzą, że „na obwodnicy miasta Charków spalono 4 czołgi rosyjskich okupantów”. To pośrednio potwierdza wcześniejsze doniesienia o zaobserwowaniu rosyjskich pojazdów wojskowych pod Charkowem.

Według nieoficjalnych doniesień, w rejonie miasta trwają walki.

Poinformowano też o zestrzeleniu szóstego rosyjskiego samolotu wojskowego, w rejonie Kramatorska.

Ukraińskie dowództwo oficjalnie twierdzi, że Siły Zbrojne Ukrainy „dają godny odpór siłom zbrojnym FR”, zaś „oddziały są na swoich pozycjach”.

Według informacji z około godziny 9:15 czasu lokalnego poinformowano, że w obwodzie chersońskim, w rejonie miejscowości Kopani i Iwanowo trwają walki z nacierającymi Rosjanami. Stanowiska w rejonie Składsowska były atakowane przez śmigłowce wojskowe. Oficjalnie poinformowano, że zginęło 3 ukraińskich pograniczników.

Zobacz: Rosjanie atakują od strony Krymu [+VIDEO]

Przeczytaj: Prezydent Ukrainy: zadać najeźdźcom maksymalne straty

Jak pisaliśmy, doradca w biurze prezydenta Ukrainy Ołeksij Orestowycz powiedział, że Rosjanie poczynili jak na razie bardzo niewielkie postępy militarne. Twierdzi, że pierwszy atak Rosji został odparty.

ZOBACZ: Rosja zaatakowała Ukrainę [+VIDEO]

W czwartek o godz. 5 rano wojska rosyjskie rozpoczęły operację militarną przeciwko Ukrainie, atakując z powietrza infrastrukturę wojskową na obszarze całego kraju. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Władimir Putin oświadczył, że Moskwa będzie dążyć do „demilitaryzacji i denazyfikacji” Ukrainy. Wezwał też ukraińską armię do złożenia broni.

Rosyjskie dowództwo twierdzi, że ukraińskie systemy obrony powietrznej zostały unieszkodliwione, a lotniska wojskowe wyłączone z użytku. Rosjanie twierdzą też, że w miejscach, gdzie rosyjskie oddziały przekroczyły granice, ukraińska straż graniczna rzekomo nie stawiała oporu. W sieci dostępne są nagrania, wskazujące, że rosyjskie siły pancerne wkroczyły także z terytorium Białorusi.

Rosjanie uderzyli m.in. w lotnisko wojskowe Wasylkiw pod Kijowem, a także w bazę powietrzną pod Charkowem oraz w Mikołajowie. Ponadto, trafione miało zostać też lotnisko wojskowe w Stanisławowie (Iwano-Frankowsku). Syreny alarmowe rozległy się w Kijowie, a także we Lwowie.

Unian / Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply