Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał ukraińskim wojskom rozkaz zadania maksymalnych strat atakującym wojskom rosyjskim.

Jak poinformowało dowództwo ukraińskich wojsk lądowych, prezydent Wołodymyr Zełenski wydał Siłom Zbrojnym Ukrainy rozkaz zadania maksymalnych strat atakującym wojskom rosyjskim.

Jak podaje oficjalnie ukraińskie dowództwo, o godzinie 5 rano czasu lokalnego (4:00 rano w Polsce) siły rosyjskie rozpoczęły intensywny ostrzał ukraińskich wojsk na wschodzie kraju. Rosjanie przeprowadzili też uderzenia rakietowo-bombowe na lotniska w Boryspolu, Ozorne (obwód żytomierski), Kułbakine koło Mikołajowa, Czuhujiw (obwód charkowski), Kramatorsk i Czarnobawijka (obwód chersoński), a także na inne ukraińskie obiekty wojskowe.

W tym samym czasie, Rosjanie rozpoczęli ostrzał artyleryjski terytorium i osiedli Ukrainy wzdłuż granicy państwowej oraz na granicy z Krymem.

„Sytuacja jest pod kontrolą. Rosyjskie wojska ponoszą straty” – czytamy w oświadczeniu ukraińskich wojsk lądowych. Ukraińcy informują też o zestrzeleniu 5 samolotów Sił Powietrznych Rosji i 2 śmigłowców, jak również o zniszczeniu kulki czołgów i pojazdów wojskowych.

„Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy nakazał zadać najeźdźcom maksymalne straty” – czytamy w oświadczeniu. Dodano, że według ówczesnego stanu, „wśród obrońców Ukrainy nie ma strat”.

Zełenski podpisał też dekret o wprowadzeniu w całym kraju stanu wojennego. Wcześniej zostało to poparte przez ukraiński parlament.

Ukraińscy pogranicznicy potwierdzają, że rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Ukrainy od strony Krymu.

Zobacz: Rosjanie atakują od strony Krymu [+VIDEO]

Strona ukraińska oficjalnie informuje o atakach na obszary obwodów ługańskiego, sumskiego, charkowskiego, czernihowskiego i żytomierskiego. Zaatakowano oddziały przy granicy przy użyciu artylerii i ciężkiego sprzętu.

Wiadomo też, że uderzenia na infrastrukturę wojskową na Ukrainie przeprowadzono z użyciem rakiet manewrujących i pocisków balistycznych.

Jak pisaliśmy, doradca w biurze prezydenta Ukrainy Ołeksij Orestowycz powiedział, że Rosjanie poczynili jak na razie bardzo niewielkie postępy militarne. Twierdzi, że pierwszy atak Rosji został odparty.

ZOBACZ: Rosja zaatakowała Ukrainę [+VIDEO]

W czwartek nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły operację militarną przeciwko Ukrainie, atakując z powietrza infrastrukturę wojskową na obszarze całego kraju. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Władimir Putin oświadczył, że Moskwa będzie dążyć do „demilitaryzacji i denazyfikacji” Ukrainy. Wezwał też ukraińską armię do złożenia broni.

Wkrótce po wystąpieniu Putina, w szeregu ukraińskich miast, w tym w Kijowie i w Charkowie, rozległy się odgłosy eksplozji. Wcześniej Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, a także białorusko-ukraińskiej. W nocy miał też miejsce silny cyberatak na ukraińskie serwisy rządowe oraz służb.

Ukraińska agencja Unian podała, że pierwsze eksplozje nastąpiły po godzinie 5 rano czasu lokalnego. W niektórych miejscach, np. w Mariupolu, donoszono o odgłosach strzałów jeszcze wcześniej.

Wiadomo, że do ataków dochodzi również w rejonie Kijowa, a także w miastach na zachodzie Ukrainy. Media donoszą też o eksplozjach w Mariupolu, Kramatorsku i w Odessie, jak również w Dnipro i Charkowie. Potwierdzają to nagrania w sieci.

Rosjanie uderzyli m.in. w lotnisko wojskowe Wasylkiw pod Kijowem, a także w bazę powietrzną pod Charkowem oraz w Mikołajowie. Ponadto, trafione miało zostać też lotnisko wojskowe w Stanisławowie (Iwano-Frankowsku). Syreny alarmowe rozległy się w Kijowie, a także we Lwowie.

Rosyjskie dowództwo twierdzi, że ukraińskie systemy obrony powietrznej zostały unieszkodliwione, a lotniska wojskowe wyłączone z użytku. Rosjanie twierdzą też, że w miejscach, gdzie rosyjskie oddziały przekroczyły granice, ukraińska straż graniczna rzekomo nie stawiała oporu. W sieci dostępne są nagrania, wskazujące, że rosyjskie siły pancerne wkroczyły także z terytorium Białorusi.

Nad ranem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny w całym kraju. MSZ Ukrainy ogłosiło, że celem Rosji jest zniszczenie państwa ukraińskiego.

Ukraińskie dowództwo informuje o zestrzeleniu co najmniej kilku rosyjskich samolotów nad wschodnią Ukrainą.

W Donbasie siły rosyjskie zaatakowały w rejonie miast Szczastia i Stanica Ługańska. Są też doniesienia o rzekomo pospiesznym postępie rosyjskich wojsk w kierunku Charkowa. Zaatakowano też rejon portu wojennego w Oczakowie.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply