Ukraińscy nacjonaliści przeciwko Zełenskiemu

Liderzy takich ukraińskich organizacji i środowisk nacjonalistycznych i neobanderowskich jak OUN, UNA-UNSO, KUN i Prawy Sektor, a także szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz czy syn Romana Szuchewycza, Jurij, zaapelowali, by w II turze wyborów prezydenckich głosować przeciwko Wołodymyrowi Zełenskiemu.

W ramach inicjatywy obywatelskiej „Chronić Ukrainę!” środowiska ukraińskich nacjonalistów i neobanderowców apelują, by w II turze wyborów prezydenta Ukrainy nie oddawał głosu na showmana Wołodymyra Zełenskiego.

„Po raz pierwszy od 5 lat Ukrainie grozi zemsta ze strony Rosji, za jej [Rosji] hańbę i porażki. To oznacza zemstę separatystów, zdrajców, osób nienawidzących Ukrainy, eks-regionałów [osób związanych z nieistniejącą już Partią Regionów – red.] i innych wrogów naszego kraju” – czytamy w apelu zamieszczonym w sieci.

Jego autorzy twierdzą, że Ukraińców chce się oszukać i przygotować kraj na poddanie się Władimirowi Putinowi, przy „rechotaniu ‘waty’ [określenie osób bezkrytycznie wierzących w rosyjską propagandę – red.]” i trzeba się przeciwko temu zjednoczyć. Ich zdaniem, obecnie do najważniejszych celów należy m.in. dawanie odporu Rosji i odzyskanie Donbasu i Krymu, integracja z UE i NATO, wzmocnienie armii, wspieranie języka ukraińskiego i rozbudowa Prawosławnego Kościoła Ukrainy czy zapewnienie niezależności energetycznej.

„Ale to się nie stanie przy Zełenskim!” – twierdzą autorzy. „Ukraińcy nie wybiorą tego, kto gotów paść na kolana przez Putinem, komu klaszcze Żyrinowski, komu podoba się krymska prokurator Pokłonska, kogo popiera [Michaił] Porieczenkow [rosyjski aktor, który podczas wizyty w Donbasie ostrzeliwał pozycje ukraińskie – red.] i Ziuganow, za kim występują Gubariew [jeden z przywódców donieckich separatystów – red.] i ŁRL-DRL! Ukraińcy nie wybierają Zełenskiego!”.

Według ukraińskich nacjonalistów, „zemstę Moskwy można jeszcze powstrzymać przez udział w głosowaniu” i „zagłosowanie przeciwko ZeZemście [zniekształcona nazwa komitetu Zełenskiego – red.]”. Apelują też o przekonywanie do tego innych wyborców, „żeby jutro nie trzeba było płacić za wszystko krwią i znów zaczynać od początku”.

Przeczytaj: Znany ukraiński radykał wezwał do głosowania na Poroszenkę

Na końcu autorzy podkreślają, że nie można pozwalać na oszukiwanie Ukraińców i wzywają do przyjścia na głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. „Chronić Ukrainę! Zatrzymać Zełenskiego!” – kończą swój apel ukraińscy nacjonaliści i ich sojusznicy w sprawie wyborów. Nie wzywają bezpośrednio do głosowania na urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, ale pośrednio wyraźnie sugerują takie rozwiązanie swoim sympatykom.

Pod apelem podpisał się deputowany Werchownej rady Jurij Szuchewycz – syn głównodowodzącego UPA i kata Polaków Romana Szuchewycza, Stefan Romaniw- lider Organizacji Ukraiński Nacjonalistów (banderowców) – OUN(b) i wiceszef Światowego Kongresu Ukraińców, Dmytro Jarosz – były lider Prawego Sektora i deputowany, Mykoła Wełyczkowycz – były wiceszef MSW, deputowany i szef Samoobrony Majdanu, Ihor Mazur – lider skrajnie nacjonalistycznej UNA-UNSO (już wcześniej wzywającej do głosowania na Poroszenkę), Andrij Tarasenko – lider neobanderowskiego Prawego Sektora, Bohdan Czerwak – lider obecnej frakcji melnykowców OUN, Stepan Braciuń – lider Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów (swego czasu chciał w osobliwy sposób jednać się z Polakami, co podchwyciła część proukraińskich mediów), Serhij Kwit – były minister oświaty i profesor (doktoryzował się z Dmytro Doncowa, twórcy koncepcji ukraińskiego nacjonalizmu), a także szef Ukraińskiego IPN, „kłamca wołyński” i apologeta banderyzmu Wołodymyr Wjatrowycz.

Przeczytaj: Wjatrowycz atakuje Polskę. Powodem wypowiedź czołowego kandydata na prezydenta Ukrainy

Czytaj również: Francuski filozof: wybór Żyda Zełenskiego to zadośćuczynienie Ukrainy za Banderę

Ponadto, apel podpisały takie organizacje, jak np. Młodzieżowy Kongres Nacjonalistyczny, Centrum Odroczenia Narodowego, AutoMajdan Tarnopol, Samoobrona Majdanu, Korpus Obrońców Rewolucji Godności, Stowarzyszenie Ukraińskich Prawników, Stowarzyszenie uczestników ATO i rodzin poległych tam wojskowych.

Ponadto, współczesna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) – OUN(b) w osobnym apelu wezwała do wzięcia udziału w wyborach i wprost do oddania głosu na Poroszenkę, żeby tym samym zagłosować „przeciwko Moskwie”.

Pod wspomnianym apelem nie podpisali się przedstawiciele tzw. ruchu azowskiego (Korpus Narodowy, Pułk Azow), którego przedstawiciele wcześniej mocno krytykowali Poroszenkę.

Zobacz także: Poroszenko odwiedził pułk „Azow” [+FOTO/+VIDEO]

Ukrnationalism.com / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ukraina z nadzieją spogląda na prezydenta Zełenskiego,który tą krainę z banderowskiego raka, z oligarchicznego złodziejstwa,z bandyckich ultranacjonalistycznych bojówek,z wrogości do sąsiadów, z dziadostwa społeczeństwa i powszechnego propagandowego ludzi zakłamywania ,mógłby ośmieszyć i wyleczyć. Żaden pro-złodziejski,pro-bandycki,pro-banderowski oszołom nie może nakazać jak indywidualny Ukrainiec ma głosować-okazja się nadarza by w wyborach Ukrainę z banderowskiego reżimu odbić.

  2. jwu
    jwu :

    Ciekawe na kogo każe głosować kościół ukraiński ? Chociaż po ostatnim płomiennym wystąpieniu jego patriarchy we Lwowie ,to powinienem uznać za zbędne swoje pytanie?