112 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ujawnili 23 maja funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG. Zatrzymano także pomocnika w organizowaniu przekraczania granicy naszego państwa wbrew przepisom.

Jak przekazała Straż Graniczna, 112 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ujawnili 23 maja funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG. Zatrzymano także pomocnika w organizowaniu przekraczania granicy naszego państwa wbrew przepisom.

Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w: Narewce, Białowieży, Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych. Zauważono również 21 osób, które przygotowywały się do nielegalnego przekroczenia granicy, ale na widok polskich służb zawróciły na Białoruś. Do Polski wbrew przepisom próbowali przedostać się obywatele: Somalii, Bangladeszu, Afganistanu, Iraku, Iranu, Jemenu i Syrii.

Wczoraj w Hajnówce zatrzymano jednego kuriera. Obywatelka Ukrainy toyotą na polskich numerach rejestracyjnych przewoziła trzech obywateli Afganistanu, którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

W poniedziałek 133 osób usiłowało przedostać się nielegalne z Białorusi do Polski – podała Straż Graniczna we wtorkowym komunikacie. To m.in. obywatele Erytrei, Bangladeszu, Indii, Kamerunu i Etiopii. Zatrzymano także sześciu “pomocników” przy nielegalnym przekraczaniu granicy – pięciu Ukraińców i jednego obywatela Mołdawii.

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce dwóch Ukraińców przewoziło 4 ob. Jemenu i 4 Syryjczyków. Obywatel Ukrainy przyjechał też pod odbiór grupy migrantów na odcinku strzeżonym przez placówkę SG Michałowo.

Z kolei na odcinku chronionym przez placówkę SG Czeremcha dwóch obywateli Ukrainy i ob. Mołdawii przewozili łącznie 3 Somalijczyków, 4 Syryjczyków ,4 Afgańczyków i Egipcjanina.

“Pomocnikom” grozi 8 lat więzienia.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply