Ukraińcy otrzymali Gepardy zakupione przez USA w Jordanii [+FOTO]

Ukraina otrzymała samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard zakupione przez Stany Zjednoczone od Jordanii.

Jak poinformował w środę portal Mil.in, Ukraina otrzymała samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard zakupione przez Stany Zjednoczone od Jordanii. Zdjęcia instalacji zostały opublikowane na oficjalnej stronie Facebook Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, które Stany Zjednoczone zakupiły od Jordanii, mają zmodernizowany system kierowania ogniem i nowocześniejszy system radarowy.

Początkowo te systemy przeciwlotnicze zostały dostarczone holenderskim siłom zbrojnym w ramach kontraktów z lat 1977 i 1979 i otrzymały inny moduł radarowy i system zasłony dymnej.

Przede wszystkim wyróżniała się anteną radaru, która pracuje w paśmie X (w języku niemieckim – w paśmie S) i posiada polaryzację kołową (w języku niemieckim – tylko poziomą).

„Dążymy do osiągnięcia jak największej skuteczności w odpieraniu ataków powietrznych i rakietowych oraz niszczeniu maksymalnej liczby celów. Dlatego stale szkolimy załogi, zbieramy, podsumowujemy i rozpowszechniamy najlepsze praktyki, prowadzimy szkolenia z udziałem celów kontrolnych” – czytamy  w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone zakupiły od Jordanii dla Ukrainy 60 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard w listopadzie 2023 roku. Rząd USA zapłacił za te działa przeciwlotnicze 118 milionów dolarów. Środki zostały przyznane w ramach programu Ukraińska Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa (USAI).

Departament Obrony USA podpisał kontrakt z Global Military Products pod koniec maja 2023 roku. Na stronie internetowej Pentagonu oficjalnie ogłoszono zakup Gepardów dla Ukrainy. W ramach kontraktu prace nad przygotowaniem systemów obrony powietrznej do wysyłki do klienta były prowadzone na terenie Jordanii.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply