Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z polskatimes.pl poinformował, że MSWIA „szuka różnych, niekonwencjonalnych sposobów”, aby przekonać uchodźców, do zamieszkania na wsi.

Jak podał portal polskatimes.pl Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że MSWIA „szuka różnych, niekonwencjonalnych sposobów”, aby przekonać uchodźców, do zamieszkania na wsi.

“Szukamy różnych, niekonwencjonalnych sposobów. Także samorządowcy z różnych części Polski przyjeżdżają i osobiście namawiają te osoby, żeby dotarły do ich miejscowości. Każdy sposób jest ważny. W tej chwili mamy trochę inną grupę osób, które docierają do Polski. Pierwsza grupa, która przybyła do naszego kraju, to byli ludzie, którzy w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna, ruszyli na granicę. Nie zaznali tragedii typowej wojny. Ci, którzy uciekają obecnie z Ukrainy, faktycznie uciekają przed bombami. I ci uchodźcy już są bardziej skłonni do tego, żeby dotrzeć do każdego miejsca w Polsce, byleby uzyskać spokój” – przekazała portalowi Paweł Szefernaker.

“Zapraszamy samorządowców do współpracy. Wszyscy, którzy przyjmują Ukraińców poza systemem wypracowanym przez wojewodów, powinny zgłaszać te osoby, żeby móc w przyszłości otrzymać środki na to, aby zagwarantować uchodźcom wyżywienie i miejsce tymczasowego zamieszkania – mówił. “Często jest jednak tak, że nie pozwala nam na to kwestia tego, że uchodźcy nie dostosowują się do systemu, który jest opracowany. Nie należy mieć do nich o to żadnego żalu, ponieważ uciekają przed wojną, pomijają bardzo często punkty, które są dla nich przygotowane, bo chcą być jak najdalej od linii frontu”.

Paweł Szefernaker został zapytany o to jak przekonać uchodźców, że polska wieś jest miejscem równie dobrym do zamieszkania, jak duże miasto. “Szukamy różnych niekonwencjonalnych sposobów. Także samorządowcy z różnych części Polski przyjeżdżają i osobiście namawiają te osoby, żeby dotarły do ich miejscowości. Każdy sposób jest ważny”.

Już ponad 1,5 miliona uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski. Tylko dzisiaj Dzisiaj do godziny 07.00 do Polski przyjechało 25,4 tys. osób – poinformowała Straż Graniczna.

W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 87 tysięcy osób z Ukrainy.

W środę Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W specustawie znalazły się regulacje związane m.in. z kwestią legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, oraz udzielaną im pomocą.

Kresy.pl/Polskatimes.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply