Ukraińcy chcą australijskich Abramsów

Ambasador Ukrainy i współprzewodniczący Związku Organizacji Ukraińskich w Australii wezwał rząd tego kraju do przekazania Ukraińcom czołgów Abrams i helikopterów Taipan oraz zwiększenia kwoty pomocy finansowej w dziedzinie obronności.

Jak poinformowały w czwartek ukraińskie media, ambasador Ukrainy i współprzewodniczący Związku Organizacji Ukraińskich w Australii wezwał rząd tego kraju do przekazania Ukraińcom czołgów Abrams i helikopterów Taipan oraz zwiększenia kwoty pomocy finansowej w dziedzinie obronności. Oświadczenie zostało złożone w National Press Club of Canberra. Wśród słuchaczy był australijski minister obrony Richard Marles.

“W tym tempie możemy powoli iść dalej. Ale czy jest to do zaakceptowania? Ile lat powinna trwać ta wojna?” – mówił ambasador Ukrainy Wasyl Myrosznyczenko. Dodał, że aby pokonać Rosję, nie wystarczy się utrzymać.

O pomoc pozafinansową apelowała także Kateryna Argirou, współprzewodnicząca Australijskiej Federacji Organizacji Ukraińskich. “Od dwóch lat nawołuję do większej pomocy wojskowej dla Ukrainy i jasne jest, że największym hamulcem ręcznym jest niezdecydowanie Ministerstwa Obrony Narodowej” – podkreśliła.

Zapewniła, że społeczność ukraińska w Australii, licząca ponad 55 tys. osób, zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zebrać środki na dodatkową pomoc niezbędną do transportu lub naprawy przekazanego sprzętu.

Ukraina wyraźnie wyraziła zainteresowanie otrzymaniem 59 australijskich czołgów M1A1 Abrams, które w przyszłym roku mają zostać zastąpione wersją M1A2.

Przedstawiciel prorosyjskich struktur Donieckiej Republiki Ludowej twierdzi, że jej siłom udało się po raz pierwszy zniszczyć wyprodukowany w USA czołg M1A1 Abrams. Nagranie pojawiło się na portalu społecznościowym X. Widać na nim czołg Abrams, jednak na żadnym jego fragmencie nie można dostrzec, by czołg został zaatakowany. Obraz pojazdu przypominający czołg Abrams ogarnięty płomieniami pojawia się natomiast na kadrze zamieszczonym razem z nagraniem, które obrazuje prawdopodobnie ekran operatora jakiegoś rodzaju uzbrojenia, użytego do wykrycia, bądź zniszczenia czołgu.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply