Centrum prasowe SBU poinformowało, że funkcjonariusze służby zlikwidowali w połowie czerwca międzyregionalną sieć farm botów, za którą stać mieli Rosjanie.

W ramach postępowania karnego przeszukano jednocześnie 12 miejsc znajdujących się na całej Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: SBU: neonaziści chcieli podpalić meczet w Odessie

Organizatorzy farm botów korzystali nie tylko z kont społecznościowych i e-maili, ale także z elektronicznych portfeli z fałszywymi danymi osobowymi. Pracownicy farmy botów otrzymali cały niezbędny sprzęt telekomunikacyjny i oprogramowanie – przekazała SBU.

Wykryto, że do rejestrowania kont przestępcy używali kart SIM ukraińskich, rosyjskich i unijnych operatorów telefonii komórkowej.

W Europie uzyskiwanie i aktywacja kart SIM bez identyfikacji jej właściciela jest bardzo trudne. W Rosji nad całym procesem czuwają służby specjalne.

Realizując rozkaz eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie, organizatorzy farm botów prowadzili akcję dezinformacyjną, przyczyniając się do rozprzestrzeniania negatywnych nastrojów i dyskredytowania ukraińskich władz zarówno w kraju, jak i za granicą – poinformowała SBU.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zażądał od organów ścigania, aby zatrzymały “eskalację przemocy na ulicach” Ukrainy

W sumie w ramach postępowania karnego przeszukano jednocześnie 12 miejsc, w których znajdował się wykorzystywany sprzęt. Przechwycono dowody na udział konkretnych osób w nielegalnych działaniach, w tym ponad 40 000 kart SIM.

Śledztwo jest w toku.

Kresy.pl / interfax.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply