Znany włoski piosenkarz Al Bano nie będzie mógł wjechać na Ukrainę. Służba Bezpieczeństwa tego państwa wpisała go na listę osób zagrażających bezpieczeństwu narodowemu.

Al Bano znany piosenkarz estradowy, który śpiewał słynne Felicita w duecie z Rominą Power, czasy największej popularności ma już za sobą. Mimo to 6 marca został wpisany na listę osób objętych zakazem wjazdu na Ukrainę. Trafiają na nią osoby, które według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego tego państwa. Piosenkarz został tam wpisany pod swoim rodowym nazwiskiem jako Albano Carrisi, jak poinformowała w poniedziałek telewizja TVN24.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

TVN24 przytacza też powód dla którego Al Bano został uznany za groźnego dla ukraińskiego państwowości. Chodzi o wywiad prasowy sprzed pięciu lat. W 2014 r. w wypowiedzi dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” piosenkarz uznał, że władze Rosji słusznie anektowały Półwysep Krymski. „Putin ma rację, ta część Ukrainy była rosyjska i jest rosyjska” – powiedział wówczas Al Bano.

Ukraińskie specsłużby i urzędnicy lekką ręką szafują zakazami wjazdu. Zakaz taki otrzymał na przykład polski profesor Czesław Partacz zajmujący się badaniem ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Ze znanych celebrytów zakazem objęci są aktorzy Gerard Depardieu i Steven Seagal. Jednak podlegają im nie tylko ludzie. W zeszłym roku Państwowy Komitet ds. Telewizji i Radia Ukrainy (Derżkomtełeradio) opublikował listę książek, których rozpowszechnianie jest zakazane na terenie Ukrainy. Znalazła się wśród nich praca znanego brytyjskiego historyka Anthony’ego Beevora poświęcona bitwie o Stalingrad. Do zakazu wystarczył jeden akapit w którym Brytyjczyk opisał rozstrzelanie dzieci przez ukraińskich kolaborantów.

Przedmiotem ukraińskiej cenzury są także filmy fabularne i utwory muzyczne pochodzące z Rosji. Zakazane jest rozpowszechnianie między innymi znanego we wszystkich państwach poradzieckich filmu sensacyjnego Brat 2 wyprodukowanego przez słynnego rosyjskiego reżysera Aleksiej Bałabanowa w 2000 r. 

tnv24.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz