Strona ukraińska poinformowała w niedzielę o kolejnym ostrzale Odessy przez siły rosyjskie. Rosyjskie rakiety zaatakowały także obwód sumski na północnym wschodzie kraju. Po rosyjskim ostrzale w obwodzie ługańskim płonie rafineria w Lisiczańsku.

Rosjanie wystrzelili w niedzielę po południu w kierunku Odessy trzy rakiety z samolotów nad Morzem Czarnym – przekazało dowództwo operacyjne Południe. Jedna rakieta została zestrzelona, dwie pozostałe trafiły w dzielnicę mieszkaniową. Początkowe informacje wskazywały, że nikt nie ucierpiał. Później władze lokalne przekazały, że ranna została jedna osoba – podaje portal Ukraińska Prawda.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

581 PLN    (2.64%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko poinformował także o atakach rakietowych na inne miejscowości. Sześć miejscowości zostało odciętych od elektryczności. Zniszczeniu uległy domy i obiekty infrastruktury. Jedna osoba została ranna.

Władze lokalne obwodu sumskiego poinformowały o ataku rakietowym w tym regionie. Portal Ukraińska Prawda podaje, że rosyjska rakieta trafiła w historyczny cmentarz żydowski w Głuchowie. Znajduje się tam masowy grób ofiar pogromu Żydów z 1918 r.

Z kolei w obwodzie ługańskim na skutek rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar w zakładzie przetwórstwa ropy naftowej w Lisiczańsku.

Przypomnijmy, że także w sobotę po południu Odessa została ostrzelana przez rosyjskie wojska. W ataku zostały użyte przynajmniej cztery pociski manewrujące. Ukraińskie media poinformowały również o wybuchach w obwodzie sumskim, mikołajowskim, chmielnickim.

Jak informowaliśmy, według piątkowego raportu OHCHR od 24 lutego br. do 5 maja br. potwierdzona liczba cywilnych ofiar wojny na Ukrainie sięgnęła co najmniej 6802 osób, z czego 3309 to zabici a 3493 to osoby ranne.

Wśród zabitych cywili było 1194 mężczyzn, 761 kobiet, 73 dzieci płci żeńskiej i 88 dzieci płci męskiej. Pozostałe ofiary to 73 dzieci i 1120 dorosłych, których płci nie udało się ustalić.

Wśród rannych cywili było 452 mężczyzn, 352 kobiety, 75 dzieci płci żeńskiej i 86 dzieci płci męskiej. Pozostali ranni to 169 dzieci i 2359 dorosłych, których płci nie udało się ustalić.

Zdecydowana większość ofiar padła na terenach Ukrainy kontrolowanych przez rząd w Kijowie. OHCHR podaje dane w rozbiciu na Donbas (obwody ługański i doniecki) oraz pozostałe obwody. Jeśli chodzi o część Donbasu kontrolowaną przez Ukrainę, zginęło tam 1754 cywilów, a 1732 zostało rannych. W pozostałych obwodach było to 1555 zabitych i 1761 rannych.

Na terenach Donbasu zajętych przez Rosjan oraz separatystów zginęło 108 osób cywilnych a 420 zostały ranne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Większość ofiar ucierpiała w wyniku eksplozji, m.in. poprzez ostrzał ciężkiej artylerii i systemów rakietowych, a także w wyniku nalotów.

OHCHR uważa, że faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ opóźniają się doniesienia o potwierdzonych ofiarach z kilku miejsc, gdzie toczą się ciężkie walki, w tym z Mariupola, Iziumu i Popasnej.

Zobacz także: Rosjanie twierdzą, że zlikwidowali „koncentrację sprzętu wojskowego USA i krajów europejskich”

prawda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz