​15 cudzoziemców z Bliskiego Wschodu usiłowało wjechać na Ukrainę z Białorusi autobusem, twierdząc, że udają się na zachód kraju w celach turystycznych – poinformowała ukraińska straż graniczna w czwartek. Nie wpuszczono ich do kraju.

Ukraińska straż graniczna udaremniła próbę przedostania się na Ukrainę z Białorusi cudzoziemców z Bliskiego Wschodu – napisano w czwartkowym komunikacie ukraińskiej straży granicznej, cytowanym przez PAP. Cudzoziemcy usiłowali przekroczyć granicę na przejściu w obwodzie czernihowskim, podróżując autobusem rejsowym z Mińska.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kontrola wykazała, że kilka tygodni temu cudzoziemcy przylecieli do Mińska. Od razu udali się do obwodu grodzieńskiego.

Obcokrajowcy zadeklarowali, że udają się na Ukrainę w celach turystycznych. Mówili, że po zwiedzeniu zabytków na zachodzie Białorusi zdecydowali się pojechać też na Ukrainę. Deklarowali, że najbardziej interesuje ich obwód lwowski. Twierdzili, że ze Lwowa planują wrócić do kraju.

„Ale taka turystyczna trasa nie przekonała funkcjonariuszy i nie została uznana za podstawę potwierdzenia celu ich podróży” – podała ukraińska straż graniczna. Zadecydowano o niewpuszczeniu grupy. Cudzoziemcy zostali zawróceni na Białoruś. Wskazano, że opisywane osoby nie miały podstaw do wjazdu na Ukrainę, a cel ich przyjazdu był „wymyślony”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińscy funkcjonariusze ustalili, że większość z tych osób miała paszporty wydane w podobnym okresie (wrzesień i październik br.).

W komunikacie przypomniano o wzmocnieniu ochrony granicy z Białorusią. Podejmowane są działania mające na celu niedopuszczenie do „wykorzystania kanałów oficjalnego wjazdu przez potencjalnych nielegalnych migrantów”.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa Ukrainy (jednoizbowy ukraiński parlament) zgodziła się na użycie przez ukraińską straż graniczną środków przymusu, w tym broni palnej, do odblokowania przejść granicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawa przyznaje ukraińskiej straży granicznej prawo do użycia i stosowania środków przymusu – siły fizycznej, środków specjalnych, broni palnej, broni i sprzętu wojskowego, uzbrojenia okrętów i statków powietrznych.

Ponadto w celu ochrony granicy państwowej Ukrainy mogą być stosowane środki nadzoru wizyjnego i technicznego oraz nagrywania, środki oświetleniowe i sygnalizacyjne, inne techniczne środki ochrony granicy państwowej, a także amunicja inżynieryjna, konstrukcje i bariery.

Jak podawaliśmy w środę, w opinii MSW Ukrainy, w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, istnieje możliwość eskalacji i zwiększenia nielegalnej migracji w kierunku granicy Ukrainy i Białorusi. Z tego względu Ukraina zdecydowała się wzmocnić ochronę ww. granicy.

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz