Podczas spotkania trójstronnej grupy kontaktowej ds. Donbasu w Mińsku, strona ukraińska podniosła kwestię likwidacji Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej jako pseudo-tworów politycznych.

– Ukraina podniosła kwestię zniesienia fałszywych pseudo-struktur utworzonych w obwodach Ługańskim i Donieckim w 2014 roku. W szczególności, mówimy o zniesieniu pseudo-wyników wyborów z 2 listopada 2014 roku– napisała na Facebooku rzeczniczka przedstawiciela Ukrainy Leonida Kuczmy, Daria Olifer.

Przedstawiciele Kijowa podkreślają również, że przeprowadzenie wyborów na terytorium, które nie jest kontrolowane przez ukraińskie władze i „gdzie jest ponad 40 tys. zagranicznych żołnierzy i znaczna ilość broni jest niemożliwe”.Głównym tematem rozmów mińskiej grupy kontaktowej było zwolnienie nielegalnie przetrzymywanych osób, a także możliwości dotarcia do nich przedstawicieli Czerwonego Krzyża.

Wcześniej prezydent Francji Francois Hollande stwierdził, że Ukraina powinna najpierw przeprowadzić w Donbasie wybory, a dopiero potem można mówić o przywróceniu przez Kijów kontroli nad wschodnimi granicami kraju. Jego słowa wywołały ostrą reakcję szefa MSW Ukrainy, Arsena Awakowa.

– Nie sprzedawajcie na tym wulgarnym jarmarku politycznym największego narodu europejskiego, który w obronie europejskiej idei i wartości ogólnoludzkich wyszedł na Majdan płacąc za to życiem swoich najlepszych synów i córek– zwrócił się Awakow do Hollande’a za pośrednictwem Facebooka.

Przeczytaj: Szef MSW Ukrainy ostro do Hollande’a: nie będziesz nam mówić, byśmy oddawali nasze terytoria Putinowi

Podczas spotkania tzw. normandzkiej czwórki w Berlinie również rozmawiano nt. przeprowadzenia wyborów w Donbasie.Na jak najszybsze przeprowadzenie wyborów w Donbasie na władze w Kijowie naciskają również Amerykanie. Kijów wcześniej domagał się, żeby wcześniej umożliwiono mu odzyskanie kontroli nad wschodnimi granicami z Rosją.

Przeczytaj również:

Separatyści: 40 polskich najemników przybyło na front w Donbasie

Financial Times: Zabójstwo Motoroli grozi wznowieniem walk w Donbasie na pełną skalę

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pro_patria
    pro_patria :

    Obecnie w Europie jedynym pseudo-kraikiem, kaprysem historii jest przepojona agrejsą i nienawiścią upaina. Poza tym, nie rozumiem do jakich europejskich idei i wartości odnosi się pomiot awakow. Umiłowanie bestialskich rzezi niewinnych dzieci, kobiet, starców i czerpanie z okrucieństwa przyjemności to nie są wartości akceptowane nie tylko w Europie, lecz ogólnoludzko. Niech zdycha banderowska upaina.

  2. jazmig
    jazmig :

    Ukraina ma wprowadzić zmiany do konstytucji, które spowodują nadanie tym republikom specjalnych praw. Potem ma zostać uchwalona specjalna ordynacja wyborcza dla tych republik i przeprowadzone wybory. Porozumienia mińskie nie przewidują unieważnienia wyborów, które się odbyły na terenie tych republik, więc Ukraina nie ma podstaw do żądania ich anulowania. Jedyną metodą wygaszenia republik, są nowe wybory wg opisanych wyżej zasad. Co do 40 tys. obcego wojska w tych republikach, to je czekam, aż oni wreszcie te wojska pokażą.