Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk przyznał, że Kijów chce na 10 lat przekazać Deutsche Bahn zarząd nad ukraińskimi kolejami państwowymi.

Ołeksij Honczaru mówił o tym w czwartek rano podczas forum ekonomicznego w Davos. – Tak, chcemy przekazać zarząd nad Kolejami Ukraińskimi (Ukrzaliznycia) Niemcom na okres 10 lat – powiedział ukraiński premier. Zarząd nad ukraińskimi kolejami państwowymi miałby przejąć Deutsche Bahn, niemieckie przedsiębiorstwo kolejowe i logistyczne.

Premier Ukrainy dodał, że choć wciąż jest potrzeba negocjowania i uzgodnienia szczegółów, to „decyzja polityczna została już podjęta, a to już wielki krok”.

Ukraińskie media przypominają, że 22 stycznia br. Ukraina podpisała z Deutsche Bahn protokół ustaleń, które zgodnie z doniesieniami medialnymi miałoby usprawnić efektywność i jakość transportu kolejowego na Ukrainie. Premier Honczaruk informował, że w ubiegłym tygodniu spotkał się w Kijowie z kierownictwem niemieckiego przedsiębiorstwa. Zapewniał przy tym, że Ukraina zachowuje pełną kontrolę nad Ukrzaliznycia. Dodał też, że niemieccy specjaliści będą pracować nad reformą mechanizmów zarządzania ukraińskim przedsiębiorstwem, przy czym Koleje Ukraińskie nie zostaną ani wyleasingowane, ani sprzedane.

„Natychmiast dementuję plotki – nie rozmawiamy o jakiejkolwiek sprzedaży czy leasingu tak strategicznie ważnej spółki państwowej, jak Ukrzaliznytsia. Mam nadzieję, że niemiecka wydajność i zerowa tolerancja dla korupcji stanie się podstawą dla zmiany sytuacji w Kolejach Ukraińskich” – oświadczył Honczaruk.

Podczas rozmów kuluarowych premier Ukrainy powiedział, że spodziewa się podpisania stosownego porozumienia z Niemcami na początku lutego.

We wrześniu ub. roku prezydent Wołodymyr Zełenski nakazał rządowi opracowanie do końca 2019 r. planu restrukturyzacji ukraińskich kolei państwowych, żeby stały się bardziej wydaje, a ich działalność przejrzysta. Uczynił odpowiedzialnymi za to zadania premiera Honczaruka, a także ministra infrastruktury, Władysława Kryklija.

Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia) to spółka będąca w całości własnością państwa ukraińskiego i figuruje na specjalnej liście przedsiębiorstw państwowych nieprzeznaczonych do prywatyzacji. Obsługuje 82 proc. transportu towarowego i około połowy ruchu pasażerskiego na Ukrainie. Pod względem ruchu transportowego zajmuje czwarte miejsce w Eurazji, za Chinami, Rosją i Indiami.

Czytaj także: Ukraińskie Koleje zapowiadają szybką kolej między Lwowem a Krakowem

112.ua / Interfax / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply