Komisja Europejska zatwierdziła wypłacenie Ukrainie 500 mln euro w ramach najnowszego programu pomocy makrofinansowej.

KE poinformowała o swojej decyzji w piątek. Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis podkreślił na Twitterze, że Unia Europejska stale wspiera Ukrainę politycznie i finansowo.

„Dziś UE zatwierdziła transzę 500 mln euro na pomoc makro-finansową dla Ukrainy. Ta decyzja następuje w bardzo ważnym momencie, gdy Ukraina zmaga się z nową agresją ze strony Rosji i potrzebuje solidarności ze strony swoich przyjaciół z całego świata” – napisał Dombrovskis. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował UE za te działania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po wypłaceniu wspomnianej kwoty, całkowita pomoc makrofinansowa udzielona Ukrainie przez Unię Europejską od 2014 roku wyniesie 3,3 mld euro. Jest to największe wsparcie skierowane do kraju spoza UE.

Przeczytaj: Komisja Europejska przyznała Ukrainie 600 mln euro pomocy

Zgodnie z nowym programem pomocy zatwierdzonym przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w lipcu tego roku, Ukraina będzie miała do wykorzystania w sumie miliard euro. Środki te mają pomagać Kijowowi w pokryciu potrzeb finansowych i wspierać realizację programu reform strukturalnych. Fundusze te są dostępne w formie niskooprocentowanych pożyczek długoterminowych, uwarunkowanych wcieleniem w życie konkretnych reform politycznych, uzgodnionych między Ukrainą i UE.

Czytaj także: Ukraina dostanie z MFW 3,9 mld dolarów kredytu

Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Po spełnieniu kolejnych wymagań Funduszu przez Ukrainę kwestia cen gazu pozostała jedyną nierozwiązaną sprawą. We wrześniu br. misja MFW wynegocjowała z ukraińskimi władzami wznowienie pomocy finansowej w zamian za podwyższenie cen gazu, jednak ukraiński rząd zwlekał z wprowadzeniem w życie tej decyzji. Jak powiedział dzisiaj premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, Ukraińcom udało się wynegocjować, że gaz zdrożeje o 23,5 proc. a nie o 60 proc., jak chciał MFW.

We wrześniu br. pomoc makroekonomiczną dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro odblokowała również Unia Europejska.

L24 / Ukrinform / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    Waltzman znalazł finansowe perpetum mobile, za każdym razem gdy Rosja „dokonuje aktu agresji” na Ukrainę, UE/USA/MFW sypię kasą i gwarancjami dalszego wspierania, niezależnie od sytuacji w kraju.. dzięgi same lecą z nieba, głupi lud boi się widma wojny, biznes się kreci…. czego więcej chcieć?

  2. Avatar
    zefir :

    Fundusze pomocowe UE są uwarunkowane zachowaniem tradycji nazizmu niemieckiego w reformach politycznych na banderowskiej Ukrainie.Owczarek niemiecki Valdis Dombrovskis postęp w prowokacjach banderowskich już dostrzega,więc kasą banderland zalewa.Walcman się puszy,z radości chciwe łapska zaciera,wokół spoziera i rozmyśla:jak tu widłami,czy siekierą”przyjaciół z całego świata „pocieszyć by na wojenkę więcej uzbierać.Już się przekonał,że nie z przyjaciółmi,lecz z naiwnymi ciulami swe wojenki rozgrywa.