Pożyczka ma na celu pokrycie ukraińskich potrzeb zewnętrznego finansowania oraz pomóc we wprowadzaniu szerokich reform strukturalnych. To już kolejna transza takiej pomocy.

Komisja Europejska w imieniu UE zdecydowała dzisiaj o przyznaniu Ukrainie 600 mln euro pożyczki w ramach drugiej transzy pomocy makrofinansowej (MFA).Włącznie z tą wypłatą poziom pomocy makrofinansowej udzielonej Ukrainie przez UE od 2014 roku sięgnie 2,81 mld euro. Jest to najwyższa pomoc udzielona krajowi nie będącemu członkiem Unii.

Program MFA ma na celu pokrycie ukraińskich potrzeb zewnętrznego finansowania oraz pomóc we wprowadzaniu szerokich reform strukturalnych.

Komisja Europejska pochwaliła Ukrainę za spełnienie warunków koniecznych do uwolnienia przez UE kolejnej wypłaty ze środków MFA. Dotyczy to zwalczania korupcji, zwiększenia przejrzystości finansów publicznych, modernizacji administracji publicznej, postępów w reformowaniu sektorów energetycznego i finansowego, poprawienia otoczenia biznesowego oraz wzmocnienia zabezpieczenia społecznego.

Komisja wyraziła także nadzieję, że projekt ustawy znoszącej zakaz eksportu drewna, który ukraiński rząd przedstawił parlamentowi, zostanie wkrótce przyjęty.

WIĘCEJ O TYM: Unia obiecała Ukrainie 600 milionów euro pomocy w zamian za ustępstwa handlowe

europa.eu / kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz