Pożyczka ma na celu pokrycie ukraińskich potrzeb zewnętrznego finansowania oraz pomóc we wprowadzaniu szerokich reform strukturalnych. To już kolejna transza takiej pomocy.

Komisja Europejska w imieniu UE zdecydowała dzisiaj o przyznaniu Ukrainie 600 mln euro pożyczki w ramach drugiej transzy pomocy makrofinansowej (MFA).

Włącznie z tą wypłatą poziom pomocy makrofinansowej udzielonej Ukrainie przez UE od 2014 roku sięgnie 2,81 mld euro. Jest to najwyższa pomoc udzielona krajowi nie będącemu członkiem Unii.

Program MFA ma na celu pokrycie ukraińskich potrzeb zewnętrznego finansowania oraz pomóc we wprowadzaniu szerokich reform strukturalnych.

Komisja Europejska pochwaliła Ukrainę za spełnienie warunków koniecznych do uwolnienia przez UE kolejnej wypłaty ze środków MFA. Dotyczy to zwalczania korupcji, zwiększenia przejrzystości finansów publicznych, modernizacji administracji publicznej, postępów w reformowaniu sektorów energetycznego i finansowego, poprawienia otoczenia biznesowego oraz wzmocnienia zabezpieczenia społecznego.

Komisja wyraziła także nadzieję, że projekt ustawy znoszącej zakaz eksportu drewna, który ukraiński rząd przedstawił parlamentowi, zostanie wkrótce przyjęty.

WIĘCEJ O TYM: Unia obiecała Ukrainie 600 milionów euro pomocy w zamian za ustępstwa handlowe

europa.eu / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz