Turcja chce do BRICS

Turcja złożyła formalny wniosek o przystąpienie do bloku założonego przez czołowe niezachodnie państwa świata – Chiny, Rosję, Brazylię i Indie.

Informacja jest na razie nieoficjalna, a jako pierwsza podała ją, powołując się na anonimowe źródła, agencja Bloomberga. “Turcja złożyła formalny wniosek o dołączenie do grupy BRICS, zrzeszającej kraje rynków wschodzących, starając się wzmocnić swoje globalne wpływy i nawiązać nowe więzi poza tradycyjnymi zachodnimi sojusznikami” – podał za agencją portal Business Insider.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.

24 sierpnia 2023 r. przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, z wyjątkiem Argentyny, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich wycofała się z formatu.

Blok jest na tyle atrakcyjny, że kilkadziesiąt innych państw wyraża wolę przystąpienia do BRICS. Od dawna takie ambicje ogłaszał też prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Kandydatura tego państwa jest o tyle znacząca, że w przeciwieństwie do innych pretendentów jest to kraj formalnie związany z blokiem zachodnim. Turcja należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego i ma drugą co wielkości armię w NATO.

Akces do BRICS odzwierciedla cały kierunek Erdogana i jego obozu politycznego, który rządzi Turcją od 2002 r. Wywodzą się z opozycji wobec ściśle prozachodniego kierunku polityki wewnętrznej i zagranicznej dawnych elit kemalistowskich i wojskowych Turcji. Erdogan w polityce wewnętrznej przywrócił społeczną rolę islamu, a w zagranicznej zdystansował się od Zachodu, szukając dla Turcji roli lidera wśród bliskowschodnich państw muzułmańskich i próbując balansować wobec siły amerykańskich wpływów relacjami z Rosją, Chinami i innymi silniejszymi państwami niezachodnimi.

Kolejny szczyt BRICS odbędzie się w rosyjskim Kazaniu w dniach 22-24 października. Prawdopodobnie wtedy rozpatrzony zostanie wniosek Ankary o dołączenie do formatu.

businessinsider.com.pl/finance.yahoo.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply