Na forum odbywającego się w Kazaniu szczytu BRICS Plus Władimir Putin po raz kolejny odniósł się do wojny przeciw Ukrainie. Stwierdził, że sąsiednie państwo jest tylko narzędziem gry przeciw Rosji.

Wypowiedź Putina zacytowała w czwartek państwowa, rosyjska agencja informacyjna TASS. „Łamane są zasady równego i niepodzielnego bezpieczeństwa. Zachęca się do konfliktów międzypaństwowych i wewnętrznych. Przykładem tego jest Ukraina, która była i jest wykorzystywana do tworzenia krytycznych zagrożeń dla bezpieczeństwa Rosji, ignorując nasze żywotne interesy, słuszne obawy i naruszając prawa ludności rosyjskojęzycznej.” – powiedział do zebranych na szczycie.

Jest to narracja jaką dyplomacja rosyjska przedstawiła USA tuż przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na dużą skalę w grudniu 2021 r., począwszy od rozmowy Putina z prezydentem USA Joe Bidenem. Rosjanie oficjalnie przedstawili wówczas swoje postulaty w sprawie nowego ułożenie relacji międzynarodowych w Europie Środkowowschodniej. Zawierały one wówczas żądanie formalnych gwarancji dla Moskwy „wykluczających rozszerzenie NATO w kierunku wschodnim i rozmieszczenie w sąsiadujących z Rosją państwach ofensywnych systemów broni uderzeniowej”.

Joe Biden miał wyrazić w trakcie tej rozmowy głębokie zaniepokojenie USA i ich europejskich sojuszników w związku z „eskalacją przez Rosję sił otaczających Ukrainę”. Wyraził również swoje „poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwał do deeskalacji i powrotu do dyplomacji”.

Waszyngton i Moskwa kontynuowały rozmowy dyplomatyczne w styczniu 2022 r., ale nie doprowadził one do zawarcia żadnych uzgodnień. 24 lutego tegoż roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na dużą skalę.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.

24 sierpnia 2023 r. przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, z wyjątkiem Argentyny, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich wycofała się z formatu.

W deklaracji odbywającego się w Kazaniu szczytu tego formatu znalazł się zestaw rosyjskich postulatów.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz