Według niektórych informacji, dekret prezydenta Donalda Trumpa ws. przyjmowania imigrantów oznacza zaostrzenia przepisów m.in. dla Polaków starających się o wizy do USA. Z wyjaśnień amerykańskiej ambasady w Warszawie wynika, że jest inaczej.

W niektórych mediach pojawiła się informacja o skróceniu okresu, w którym można ubiegać się o odnowienie amerykańskiej wizy po zakończeniu obowiązywania poprzedniej. Dotyczyło to m.in. obywateli Chin i Polski. Jak zaznaczano, Donald Trump zaostrzył przepisy wizowe wobec Polski.

Wydaje się jednak, że działania władz w Waszyngtonie nie są związane z imigracją z Polski. Tym bardziej, że wskaźnik odrzuceń nieimigracyjnych wiz dla Polaków spada.

Do sprawy odniosła się ambasada USA w Warszawie. Jej zdaniem całe zamieszane związane jest z wydanym niedawno dekretem prezydenta USA związanym z przyjmowania imigrantów. Powstało bowiem pytanie, czy zasady otrzymywania wiz zmienią się także dla Polaków.

Jak czytamy w wyjaśnieniu ambasady USA, przede wszystkim dyrektywa prezydencka na razie została wstrzymana, a to oznacza, że nie obowiązuje i zasady nie zostały zmienione. Tym samym, osoby, których wiza nieimigracyjna do USA wygasła więcej niż 12 miesięcy od momentu ubiegania się o kolejną wizę (i mniej niż 48 miesięcy), wciąż mogą ubiegać się o jej odnowienie bez konieczności spotkania z konsulem.

Ambasada podkreśla przy tym, że w 2016 roku mniej niż 50 osób w Polsce skorzystało z możliwości odnowienia wizy (która wygasła w okresie od 12 do 48 miesięcy od momentu ubiegania się o jej odnowienie) bez spotkania z konsulem.

W ubiegłym roku lider Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki przyznał, że nie jest specjalnie zwolennikiem zniesienia wiz dla Polaków wyjeżdżających do USA. Zwrócił uwagę na możliwe, niekorzystne dla Polski konsekwencje ewentualnej decyzji w tej sprawie. – To może spowodować kolejny odpływ ludzi, emigracji dziesiątek, a nie daj Boże setek tysięcy Polaków do Stanów Zjednoczonych– przestrzega.

Zgodnie z wspomnianą dyrektywą Donalda Trumpa, zmiana polegać będzie na tym, że osoby, których wiza wygasła 12 miesięcy od momentu ubiegania się o jej odnowienie, będą musiały w celu odnowienia wizy stawić się na spotkanie z konsulem. Z kolei ci, których wiza wciąż jest ważna, lub których wiza utraciła ważność mniej niż 12 miesięcy od momentu ubiegania się o jej odnowienie, nadal mogą skorzystać z uproszczonego sposobu jej odnowienia, bez konieczności osobistego spotykania się z konsulem.

Czytaj więcej:

Szef Kongresu Polonii Amerykańskiej: Trump obiecał zajęcie się sprawą wiz dla Polaków

Liroy-Marzec upomina się o zniesienie wiz dla Polaków w liście do Trumpa [+FOTO]

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply