W wywiadzie Trump zapowiedział, że budowa rozpocznie się za parę miesięcy i podkreślił, że Meksyk pokryje koszty budowy.

Agencja Reuters podała, że Trump podpisał już rozporządzenie o budowie muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Prezydent zaznaczył w pierwszym wywiadzie jaki udzielił po zaprzysiężeniu, że rozpoczęcie sztandarowego pomysłu jego kampanii wyborczej nastąpi tak szybko, jak to fizycznie możliwe. Powiedziałbym, że w ciągu miesięcy, planowanie z całą pewnością zacznie się natychmiast.Dodał, że chociaż teraz za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, to jednak później Meksyk zwróci te koszty. Stwierdził również, że negocjacje w sprawie zwrotu rozpoczną się również stosunkowo szybko.

Od początku stycznia w mediach pojawiały się informacje, że zespół w tym czasie jeszcze prezydenta-elekta rozpoczął prace nad ustaleniem metod sfinansowania tego projektu ze środków budżetowych. Trump pisał wtedy na swoim profilu w serwisie Twitter: Nieuczciwe media nie podają, że pieniądze wydane teraz na budowę Wielkiego Muru (żeby było szybko) zostaną później zwrócone przez Meksyk!

Agencje informacyjne wskazują, że na razie nic nie wiadomo o sposobie w jaki amerykański prezydent chce zmusić Meksyk do zapłacenia za projekt. Szef dyplomacji Meksyku Luis Videgaray Caso stwierdził na początku roku, że kraj ten nie będzie płacił za mur. Zaznaczył, że istnieją kwestie, które nie licują z godnością narodu i w sposób rażący naruszają suwerenność państwa i w tych sprawach nie będzie kompromisu.

kresy.pl / rmf24.pl / abcnews.go.com / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply