Czołowe zachodnie media, w tym BBC i ABC News, bardzo krytycznie opisują dzisiejszą, wielka akcję modlitewną „Różaniec Do Granic”. Wyraźnie sugerują, że w istocie była ona poparciem dla antyimigranckiej polityki rządu i wyrazem islamofobii Polaków oraz, że nie ma ona poparcia części hierarchów Kościoła.

Jak podawaliśmy wcześniej, dzisiejsza wielka akcja „Różaniec Do Granic” okazała się wielkim sukcesem. Przekroczyło to wyraźnie oczekiwania samych organizatorów.

W dzisiejsze święto Matki Bożej Różańcowej setki tysięcy Polaków pojawiło się na granicach naszego kraju i nie tylko, aby modlić się w modlitwie różańcowej. Wcześniej do udziału w akcji zachęcało wiele znanych osób, w tym piosenkarz Antek Smykiewicz, kucharz Wojciech Modest Amaro, dziennikarze Katarzyna Olubińska, Przemysław Babiarz i Krzysztof Ziemiec czy aktorzy Dominika Figurska i Cezary Pazura.

Wielką akcję modlitewną odnotowały również duże i opiniotwórcze zachodnie media: BBC i stacja ABC. Te jednak opisywały ją w mocno krytycznym tonie.

– Polscy katolicy obchodzą kontrowersyjny dzień modlitw na granicach – czytamy w nagłówku relacji serwisu BBC. Niżej wyraźnie powtórzono, że akcja, w której wzięły udział „dziesiątki tysięcy” (sic!) osób, „modląc się o zbawienie Polski i świata”, miała kontrowersyjny charakter. Według BBC, religia była tu tylko przykrywką i pretekstem dla wyrażenia niechęci wobec muzułmanów i przyjmowania migrantów z krajów muzułmańskich.

– Przywódcy kościoła mówią, że wydarzenie ma czysto religijny charakter, ale są obawy, że może ono być postrzegane jako promowanie sprzeciwu państwa [polskiego] wobec przyjmowania muzułmańskich migrantów – pisze na swoich stronach internetowych BBC. W krytycznym kontekście podano również, że „wiele osób mówiło, że modliło się za swoją katolicką wiarę”.

Podkreślono też, że w sobotę 7 października przypada rocznica zwycięstwa Ligi Świętej nad Turkami pod Lepanto w 1571 roku. Jednocześnie, nie wspomniano ani słowem o święcie MB Różańcowej czy o tym, że październik jest miesiącem modlitwy różańcowej.

BBC cytuje również wypowiedzi uczestników akcji, które zdaniem stacji mają dowodzić jej anty-islamskiego charakteru. Aspekt ten jest wyraźnie podkreślony w podsumowaniu artykułu, gdzie BBC sugeruje, że cała akcja nie ma pełnego poparcia ze strony Kościoła:

– Niektórzy księża i komentatorzy kościelni mówią, że wydarzenie to może być postrzegane jako poparcie dla odmawiania przyjmowania muzułmańskich migrantów przez rząd. Polityka ta jest popierana przez większość Polaków (…) Biskupi wzywali rząd do pomocy wybranym syryjskim uchodźcom (chodzi zapewne o tzw. korytarze humanitarne- red.), ale plan nie zyskał poparcia polityków.

W tekście przypomniano, że Polska wraz z Czechami i Węgrami odmówiła udziału w relokacji uchodźców. Zaznaczono też, że „stanowisko Polski doprowadziło do poróżnienia z Watykanem, przy czym papież Franciszek podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w Polsce wezwał do większego przyjmowania migrantów”.

ABC News: antyislamska agenda

Również amerykańska stacja ABC News, powołując się na korespondentów AP podaje, że choć „Polacy modlą się na granicach o pokój”, to „niektórzy dostrzegają antyislamską agendę”.

– Polscy katolicy trzymali różańce i modlili się razem w sobotę wzdłuż granicy (…) w ramach narodowej akcji, która zdaniem wielu miała antyislamskie wybrzmienie – czytamy w relacji. Tutaj także podkreślono, że przypadła ona w rocznicę zwycięstwa pod Lepanto.

– Podczas gdy organizatorzy twierdzą, że sobotnie modlitwy nie były skierowane przeciwko żadnej grupie, niektórzy uczestnicy wśród powodów modlitwy na granicach przywoływali strach przed islamem – napisano.

ABC News jako eksperta w temacie powołuje się na Rafała Pankowskiego, wykładowca i lewacki aktywista, szefujący organizacji „Nigdy Więcej”, przedstawiany jako „czołowy polski ekspert ds. ksenofobii i ekstremizmu”. Jego zdaniem, cała akcja to „problematyczne wyrażenie islamofobii”, które pojawia się w kontekście „rosnących antymuzułmańskich nastrojów w Polsce”.

– Cała koncepcja robienia tego na granicach wzmacnia etno-religijny, ksenofobiczny model identyfikacji narodowej – powiedział Pankowski. ABC News zaznacza z kolei, że taką interpretację ma potwierdzać to, że akcja zyskała wsparcie ze strony Radia Maryja („nacjonalistycznej, katolickiej stacji radiowej, często krytycznej wobec Islamu”) i „liderów skrajnej prawicy”.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział w trakcie Mszy Św. w Zakopanem, że inicjatywa „Różańca do granic” pojawiła się wśród ludzi świeckich w konkretnej sytuacji. Kiedy wiele sił wewnętrznych i zewnętrznych wobec naszej ojczyzny jest żywotnie zainteresowanych tym, aby żyć tak jakby Boga nie było, aby swoją wiarę zamknąć do wstydliwie zakrywanej prywatności, aby w przestrzeni publicznej nie było miejsca dla krzyża Pana Jezusa Chrystusa.

Bbc.com / abcnews.go.com /Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Żałosna,nawet pocieszna jest „argumentacja”,pianie i biadolenie medialnego lewactwa zachodniego.Nawet na własnych granicach Polacy nie są dla niego złotem,ciapate byczki na jewrogranicach to co innego.Jeżeli jednak w lewactwie taką bezkrytyczną miłością złote islamskie byczki obdarzają,to dlaczego zachodnie gryzipiórki o relokacji tego „złota” ciągle gderają?