W Niemczech coraz częściej pojawia się zjawisko radykalizacji islamskiej wśród dzieci szkolnych. Eksperci nazywają to zjawisko „dziećmi salafizmu”.

Jak podaje serwis dw.de, niemieccy eksperci zajmujący się radykalnym islamem mają już do czynienia nawet z dziećmi w wieku szkolnym. Choć zjawisko radykalizacji dzieci jest dość nowe, to pojawia się ono coraz częściej.

Coraz więcej zgłoszeń odnotowuje tzw. gorąca linia ds. radykalizacji. Została uruchomiona w 2012 r. przy Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Nauczyciele i psychologowie szkolni korzystają z niej coraz częściej, zgłaszając niepokojące tendencje islamistyczne wśród uczniów ze szkół podstawowych.

Eksperci nazywają to zjawisko „dziećmi salafizmu”. W ostatnich miesiącach występuje ono coraz częściej. Florian Endres z poradni zajmującej się problemem radykalizacji w Norymberdze zaznacza, że w przypadku większości takich dzieci, na proces ich socjalizacji wpływa islamistyczno-salafickie środowisko. – Czyli ich rodzice są już zradykalizowani – mówi agencji DPA.

Doradcy utrzymują stały kontakt również z innymi placówkami, które specjalizują się także w sprawach związanych ze skrajnie prawicowym ekstremizmem. – Jeżeli chce się pomóc dzieciom, trzeba zacząć od rodziców – mówi Endres, dodając, że „to bardzo trudne przedsięwzięcie”.

Jeśli uznaje się, że dobro dziecka jest zagrożone, to włączone muszą zostać także takie urzędy, jak niesławny urząd ds. młodzieży (Jugendamt). Jak zaznaczają eksperci, przypadki radykalizacji dzieci występują nie tylko w rodzinach imigrantów. Przypadki takie odnotowuje się również w przypadku, gdy rodzice przeszli na islam. Czasem chodzi o młode osoby, które chcą wyjechać do Syrii lub Iraku.  Średni wiek takich ludzi w ostatnich latach spada. Jeszcze 5 lat temu, chodziło głównie o osoby w wieku średnio 20 lat. Teraz, zradykalizowani młodzi ludzie mają niespełna 18 lat. Jak zaznaczono, salafizm staje się w Niemczech w coraz większym stopniu fenomenem subkultury młodzieżowej. Ponadto, coraz częściej radykalizują się dziewczęta. Od paru lat dziewczyny i młode kobiety stanowią do 30 proc. przypadków.

Przeczytaj: Belgia: muzułmańskie przedszkolaki udawały podcinanie gardeł

W ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie wzrosła liczba pytań na „gorącej linii”, związanych z uchodźcami. Wielu wolontariuszy i osób zawodowo zajmujących się uchodźcami zgłasza swoje zaniepokojenie, gdy np. widzi podopiecznego oglądającego wideo z żołnierzem z bronią i z napisami po arabsku.

Od uruchomienia gorącej linii BAMF skorzystało z niej blisko 3,8 tys. osób. 1780 dziewcząt i chłopców, o których chodziło, trafiło do doradców. Liczba salafitów w Niemczech szacowana jest obecnie na 10,3 tys. Zdaniem Endersa, jakiś tysiąc z nich osoby gotowe do użycia przemocy.

Przeczytaj: Dlaczego Niemcy przechodzą na islam?

Salafizm to islamski ruch religijny i polityczny, który zakłada odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł, „religii przodków” (salaf– przodkowie).

Dw.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply