Brytyjski dziennik The Telegraph przekonuje w poniedziałek, że Ukraina dysponująca bronią jądrową może stać się „Izraelem Europy”.

Ukraiński historyk Jewhen Finkel pisze w swojej nowej książce, że jego ojczyzna może zamienić się w „Izrael nad Dnieprem”. Oznacza to nie tylko zaprawioną w bojach populację gotową do obrony, ale także, być może, utworzenie niezależnego arsenału nuklearnego podobnego do izraelskiego, pisze The Telegraph.

Według dr. Siddhartha Kaushala, pracownika naukowego Royal United Services Institute (RUSI) w Londynie, Ukraina ma już pociski, takie jak radziecka Toczka, które mogą przenosić głowice jądrowe. Jednak, jak zauważa, ani Zachód, ani Rosja nie pozwolą Kijowowi rozwijać broni jądrowej.

Zobacz też: Zełenski: Ukraina stanie się po wojnie wielkim Izraelem

Ukraińskie obiekty jądrowe są regularnie kontrolowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), której inspektorzy mogą wykryć wszelkie próby nielegalnego wzbogacania uranu.

„To nie tylko zaniepokoi zachodnich partnerów Ukrainy, ale także da Rosji pretekst do dalszej interwencji militarnej, której Zachód będzie trudniej podważyć” – wyjaśnia Kaushal.

Jednocześnie dziennikarze podkreślają, że nawet jeśli Ukraina w jakiś sposób stworzy znaczący arsenał nuklearny, nie ma gwarancji, że zapewni to jej pokój.

W wywiadzie z brytyjskim dziennikarzem Piersem Morganem prezydent Wołodymyr Zełenski argumentował, że broń jądrowa może być wystarczającą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy, jeśli kraj ten nie otrzyma natychmiastowego członkostwa w NATO.

Zełenski argumentował, że podczas gdy Zachód może dostarczać Ukrainie rakiety, aby odstraszyć Rosję, ich zdolność do zatrzymania rosyjskiej broni jądrowej jest „pytaniem retorycznym”.

„Zróbmy to: zwróćmy nam broń jądrową; dajmy nam systemy rakietowe; pomóżmy nam sfinansować milionową armię; lub rozmieśćmy kontyngenty w częściach naszego kraju, w których chcemy stabilizacji, aby ludzie czuli się bezpiecznie” — powiedział Zełenski, przedstawiając hipotetyczne alternatywy.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz