57-letni Dong Jingwei, wiceminister bezpieczeństwa Chin, miał w lutym przybyć do USA wraz z ze swoją córką – poinformował w sobotę The Sun. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby najwyższym rangą urzędnikiem, który kiedykolwiek zmienił stronę między Chinami a Ameryką.

Jak poinformował w sobotę The Sun, 57-letni Dong Jingwei, wiceminister bezpieczeństwa Chin, miał w lutym przybyć do USA wraz z ze swoją córką. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby najwyższym rangą urzędnikiem, który kiedykolwiek zmienił stronę między Chinami a Ameryką.

Doniesiono, że Dong mógł przekazać dowody dotyczące teorii wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhan, co skłoniło prezydenta Joe Bidena do zwrotu w polityce związanej z pandemią COVID-19.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Teoria ta została pierwotnie przez wielu odrzucona jako „spisek” i próba zachowania twarzy przez administrację Donalda Trumpa w związku z niewystarczającym opanowaniem pandemii. Spekuluje się, że wirus miał wyciek z Instytutu Wirusologii Wuhan – lub innego laboratorium w tym mieście – ponieważ wiadomo było, że badał koronawirusy przenoszone przez nietoperze.

Dong podobno uciekł z córką do USA 10 lutego, donosi magazyn Spy Talk. Pełnił funkcję szefa prestiżowego kontrwywiadu w chińskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego, znanym również jako Guoanbu. Jeśli doniesienia są prawdziwe, byłby to dezerter najwyższego szczebla w historii Chińskiej Republiki Ludowej.

Wiadomość o ucieczce ojca i córki z Chin podobno pojawiła się w marcu podczas chińsko-amerykańskiego szczytu na Alasce. Były chiński minister spraw zagranicznych, Han Lianchao, który uciekł po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku, stwierdził w środowym tweecie, że chińscy wyżsi dyplomaci naciskali na sekretarza stanu Anthonego Blinkena, aby wydał Donga. Blinken podobno odmówił wydania go im podczas szczytu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Han, również udostępnił zdjęcie przedstawiające rzekomo Donga i twierdził, że był widziany publicznie we wrześniu 2020 roku.

Fałszywe pogłoski o uciekinierach krążyły w ciągu ostatniego roku w związku ze zwiększonymi napięciami między USA a Chinami – w tym jednym fałszywym twierdzeniem, że czołowy naukowiec ds. koronawirusa, Shi Zhengli, przeszedł na stronę amerykańską.

Według The Sun nazwisko Donga zostało usunięte z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, na której wymieniony jest najwyższy personel pod kierownictwem ministra Chen Wenqinga.

Zobacz też: Zbrojenia Chin: Wydają więcej niż Rosja, ale nadal o wiele mniej niż USA

Kresy.pl/The Sun

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz