Rosja wykorzystuje w walce z Ukrainą środki walki radioelektronicznej, które zawierają technologie brytyjskich firm – informuje The Guardian, powołując się opracowany przez Ukrainę raport.

W niedzielę The Guardian podał, powołując się na opracowany przez Ukrainę raport, że Federacja Rosyjska korzysta z technologii brytyjskich firm. Raport został rozesłany do największych krajów, które nałożyły sankcje.

Twórcy dokumentu twierdzą, że Wielka Brytania i niektóre inne kraje nie nałożyły jeszcze sankcji na część rosyjskich firm, dzięki czemu Federacja Rosyjska nadal korzysta z zachodnich technologii.

Zwrócono uwagę na rosyjskie firmy, które zajmują się rozwojem i produkcją elektronicznego sprzętu wojskowego. Jak czytamy, niektóre używane przez Rosjan nowoczesne urządzenia elektroniczne wykorzystują podzespoły wyprodukowane przez brytyjskie firmy.

“Należy natychmiast podjąć konkretne kroki, aby zmniejszyć możliwości rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego” – napisano w raporcie.

Twórcy dokumentu zwracają uwagę na stowarzyszenie naukowo-przemysłowe “Strila”, przedsiębiorstwo badawcze “Protek” i koncern “Technologie Radioelektroniczne”. Podmioty nie zostały objęte sankcjami Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj: Prawie 60 procent międzynarodowych firm nadal działa w Rosji – wynika z danych KE

Jak czytamy, w sprzęcie blokującym urządzenia sterowane radiowo i komunikację na polu walki wykryto tranzystory firmy Semelab Ltd z siedzibą w Woking w hrabstwie Surrey, której właścicielem jest TT Electronic Group Holdings. W mobilnym radarze bliskiego zasięgu wykryto z kolei urządzenia zasilające firmy XP Power, której siedziba znajduje się w Singapurze i która jest notowana na londyńskiej giełdzie. Z kolei w systemie namierzania znaleziono części rzekomo wyprodukowane przez firmę Golledge Electronics z siedzibą w Ilminster w Somerset.

W odpowiedzi koncerny stwierdziły, że od lutego 2022 roku lub wcześniej wstrzymały wszelkie stosunki handlowe z Rosją.

Także brytyjski rząd oświadczył, że zabronił eksportu i dostaw do Rosji tysięcy produktów, w tym wszystkich komponentów, które mogą być wykorzystywane na polu bitwy.

Zobacz także: Reuters: Rosyjska broń pełna zachodnich komponentów

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply