Trzech palestyńśkich studentów zostało postrzelonych w okolicy Uniwersytetu Vermont w mieście Burlington. Na razie nie potwierdzono motywacji sprawcy ataku.

Ofiary ataku to Hiszam Awartani, Kinnan Abd al-Hamid i Tahsin Ahmed. Studiują na trzech różnych amrykańskich uniwersytetach. Informująca o sprawie Al Jazeera nie podała na jakich konkretnie. Według Amerykańsko-Arabskiego Komitetu Przeciwdziałania Dyskryminacji (ADC) dwie ofiary przebywają na intensywnej terapii, a jedna miała już wyjść ze szpitala.

„[Jesteśmy] głęboko zaniepokojeni niedawnym incydentem z udziałem trzech naszych absolwentów” – stwierdziła w oświadczeniu na Facebooku szkoła Ramallah Friends School z Zachodniego Brzegu Jordanu, gdzie cała trójka odebrała edukację. „Choć z ulgą przyjmujemy, że żyją, nie jesteśmy pewni ich stanu. Kierujemy nasze myśli i modlitwy do nich i ich rodzin o pełny powrót do zdrowia, szczególnie biorąc pod uwagę powagę obrażeń – Hiszam został postrzelony w plecy, Tahsin w klatkę piersiową, a Kinnan odniósł lekkie obrażenia” – przytoczyła Al Jazeera.

Motyw ataku nie jest znany. Policja z Burlington nie skomentowała jeszcze sprawy. ADC podejrzewa jednak, że przyczyną była arabskie korzenie ofiar. „Według przekazanych informacji trzy ofiary miały na sobie kefiję [tradycyjną chustę zwaną popularnie arafatką] i mówiły po arabsku. Mężczyzna krzyczał i nękał ofiary, a następnie zaczął do nich strzelać” – twierdzi organizacja.

„Wzywamy organy ścigania do zbadania tej sprawy. Wzrost nastrojów antyarabskich i antypalestyńskich, którego doświadczamy, jest bezprecedensowy i jest to kolejny przykład tego, jak ta nienawiść przeradza się w przemoc” – oświadczyła ADC.

Do incydentu doszło w obliczu wzrostu nastrojów antypalestyńskich w USA, gdzie zarówno politycy republikańscy, jak i demokratyczni zbrojną operację Izraela w Strefie Gazy, pomimo tego, że większość je ofiar stanowią cywile.

Od pczątku walk na skutek działań zbrojnych zginęło 14 854 tys. Palestyńczyków. Jak podał portal Middle East Monitor wśród ofiar jest 6150 dzieci i 4000 kobiet. Liczba ofiar wśród Izraelczyków to około 1200 od czasu inicjującego konflikt ataku palestyńskiej organizacji Hamas na południowy Izrael, do jakiego doszło 7 października. Znaczną część wśród izraelskich ofiat także stanowią cywile.

Obecnie w Strefie Gazy trwa czterodniowe zawieszenie broni, które umożliwiło rozpoczęcie wymiany jeńców.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply