Tajwański resort obrony przekazał w niedzielę, że Chiny wysłały 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach wyspy. Strona tajwańska podała, że 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan wysłał w odpowiedzi na działania Chin swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację.

Chiny miały wysłać 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu. 12 samolotów wojskowych ChRL miało przekroczyć medianę Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową. Z kolei 22 chińskie samoloty naruszyły tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).

ADIZ naruszyło sześć myśliwców Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, osiem myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także trzy zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych bombowce Xi’an H-6.

Strona tajwańska wysłała w odpowiedzi na działania Chin swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację.

Resort obrony zdementował informacje sugerujące, że siły chińskie wpłynęły na wody terytorialne Tajwanu.

W sobotę tajwański resort obrony przekazał, że dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej. Dodano, że 14 chińskich okrętów wojennych pojawiło się w okolicach Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan wysłał samoloty bojowe, aby monitorowały sytuację. Ministerstwo obrony w Tajpej przekazało wcześniej w sobotę, że wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę.

W piątek tajwański resort obrony przekazał, że w pobliżu Tajwanu zarejestrowano już 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów wojennych, część z nich celowo naruszyła tzw. linię mediany.

Czytaj również: Blinken: Chiny podniosły niebezpieczne działania na nowy poziom

Przypomnijmy, że przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wylądowała we wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi jest najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat.

Krótko przed spodziewaną wizytą Pelosi na Tajwanie, chińskie samoloty wojskowe przelatywały w okolicach linii dzielącej Cieśninę Tajwańską na części chińską i tajwańską. Zaobserwowano także ruchy chińskich okrętów. Ministerstwo obrony Tajwanu ostrzegło, że wyśle swoje siły w odpowiedzi na „groźby wroga”. Chiny rozpoczęły też zapowiadane ćwiczenia wojskowe przed możliwą wizytą szefowej Izby Reprezentantów USA. Później pojawiły się doniesienia, że Chińczycy wysłali nad cieśninę swoje samoloty wojskowe. Z kolei chińskie siły stacjonujące w regionie zostały postawione w stan wysokiej gotowości.

Informowaliśmy też, że chińskie dowództwo podało, że w ramach wielkich manewrów u brzegów Tajwanu ćwiczono „precyzyjne uderzenia” rakietowe. Tajwan poinformował o licznych przypadkach przekraczania przez chińskie samoloty i okręty wojenne tzw. linii mediany w Cieśninie Tajwańskiej.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz także: Chiny wystrzeliły rakiety w pobliżu Tajwanu [+VIDEO]

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply