Perspektywa wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwanie wywołuje aktywność sił zbrojnych Chin.

Dwa lotniskowce marynarki wojennej Chińskiej Republiki Ludowej wyszły w morze, podała za źródłem chińskim agencja informacyjna RIA Nowosti. Lotniskowiec Shandong opuścił w poniedziałek port na wyspie Hajnan, położonej na Morzu Południowochińskim, na granicy którego znajduje się również Tajwan. Natomiast drugi chińskie lotniskowiec wypłynął z odległego Qingdao nad Morzem Wschodniochińskim.

Oficjalne oba okręty mają wziąć udział w manewrach jakie do 6 sierpnia będą prowadzone przez ChRL na Morzu Południowochińskim.

Zaktywizowały się nie tylko okręty marynarki wojennej ChRL. Na portalach społecznościowych pojawiają się liczne nagrania wideo aktywności żołnierzy innych jednostek chińskich sił zbrojnych w prowincji Fujian. Prowincja ta znajduje się naprzeciwko Tajwanu.

Tymczasem na Info-Pacyfiku znajduje się już także pięć lotniskowców amerykańskich. USS Tripoli był na obrzeżach Morza Wschodniochińskiego koło Okinawy. USS America znajdował się 1 sierpnia w południowojapońskim porcie Sasebo. USS Abraham Lincoln oraz USS Essex bazują w Hawajach, a USS Ronald Reagan wpłynął już na Morze Południowochińskie przez cieśniny indonezyjskie.

Według nieoficjalnych informacji przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi ma odwiedzić Tajwan w czasie swojej podróży po Dalekim Wschodzie, podczas której odwiedzi też Koreę Południową, Japonię, Singapur i Malezję. Będzie to pierwsza wizyta amerykańskiego polityka tego szczebla na Tajwanie od 25 lat.

Pekin uważa wyspę za swoją zbuntowaną prowincję. Perspektywa wizyty Pelosi na nie już wywołała zdecydowane deklaracje ze strony ChRL. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej ostro zareagowało już na nieoficjalne informacje o możliwej wizycie Pelosi na Tajwanie. Jak powiedział rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Zhao Lijian wizyta na wyspie „urzędnika nr. 3 w USA” będzie miała „rażący efekt polityczny”. Jak podkreślił – „Wojsko nie będzie bezczynne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz także: Kandydat na premiera Wielkiej Brytanii określił Chiny największym zagrożeniem

ria.ru/kresy.pl

 

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply