Tajwan: kilkadziesiąt chińskich samolotów i okrętów celowo przekroczyło linię mediany

W pobliżu Tajwanu zarejestrowano już 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów wojennych, część z nich celowo naruszyła tzw. linię mediany – podał tajwański resort obrony.

Jak podało w piątek ministerstwo obrony Tajwanu, łącznie w ramach prowadzonych przez Chiny manewrów wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej operowało już 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów wojennych.

Zaznaczono, że część z nich świadomie przekroczyła tzw. linię mediany, nieoficjalny bufor dzielący cieśninę pomiędzy Tajwan a Chiny kontynentalne.

Tajwański resort obrony w oświadczeniu potępił działania Chin, twierdząc, że ich siły zbrojne „poważnie naruszyły” status quo „nękając” przestrzeń powietrzną i morską Tajwanu. Władze w Tajpej uważają, że Pekin poważnie podważa też sytuację w regionie. Zapowiedziały też, że będą bronić swojego bezpieczeństwa narodowego i odeprą wszelkie zagrożenia względem swojej wolności i neutralności.

Media zwracają uwagę, że do tej pory przypadki przekraczania przez chińskie samoloty i okręty linii mediany były raczej rzadkie, przy czym liczba takich wtargnięć stała się częstsza odkąd w 2020 roku Pekin oświadczył, że nieoficjalna granica pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Republiką Chińską przestała istnieć.

Przeczytaj: MSZ Chin: powrót Tajwanu do ojczyzny jest nieunikniony

Czytaj również: Blinken: Chiny podniosły niebezpieczne działania na nowy poziom

Jak podawaliśmy, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wylądowała we wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi jest najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat.

Krótko przed spodziewaną wizytą Pelosi na Tajwanie, chińskie samoloty wojskowe przelatywały w okolicach linii dzielącej Cieśninę Tajwańską na części chińską i tajwańską. Zaobserwowano także ruchy chińskich okrętów. Ministerstwo obrony Tajwanu ostrzegło, że wyśle swoje siły w odpowiedzi na „groźby wroga”. Chiny rozpoczęły też zapowiadane ćwiczenia wojskowe przed możliwą wizytą szefowej Izby Reprezentantów USA. Później pojawiły się doniesienia, że Chińczycy wysłali nad cieśninę swoje samoloty wojskowe. Z kolei chińskie siły stacjonujące w regionie zostały postawione w stan wysokiej gotowości.

Informowaliśmy też, że chińskie dowództwo podało, że w ramach wielkich manewrów u brzegów Tajwanu ćwiczono „precyzyjne uderzenia” rakietowe. Tajwan poinformował o licznych przypadkach przekraczania przez chińskie samoloty i okręty wojenne tzw. linii mediany w Cieśninie Tajwańskiej.

Zobacz: Chiny wystrzeliły rakiety w pobliżu Tajwanu [+VIDEO]

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

alarabiya.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz