Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów, który obejmie 90 czołgów T-72, transportery opancerzone M1117 i systemy rakiet przeciwlotniczych Hawk.

Stany Zjednoczone i Holandia wspólnie zapłacą za renowację czołgów T-72 obecnie znajdujących się w Czechach.

„Te czołgi będą pochodzić z Czech. Stany Zjednoczone zapłacą za renowację 45 jednostek. A rząd holenderski, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami, zapłaci za kolejne 45 czołgów. Czyli łącznie 90 czołgów zostanie wysłanych na Ukrainę. Będą to zaawansowane technicznie czołgi” – przekazała na konferencji prasowej zastępca rzecznika prasowego Pentagonu Sabrina Singh.

Część tych czołgów zostanie przekazana Ukrainie jeszcze w tym roku, reszta – w przyszłym.

Nowy pakiet pomocy obejmuje 250 transporterów opancerzonych M1117, 40 łodzi rzecznych, systemy rakiet przeciwlotniczych Hawk i 1100 dronów Phoenix Ghost. W przypadku dronów Pentagon nie określił dokładnej daty dostawy na Ukrainę.

USA ponadto ustanowią w Niemczech centralę pomocy – Security Assistance Group Ukraine – która będzie nadzorować wszystkie transfery broni i szkolenia wojskowe dla Ukrainy. Pracować będzie w niej 300 osób.

Jak informowaliśmy, całkowita kwota pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od początku inwazji na pełną skalę przekroczyła już 18 miliardów dolarów. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły poprzedni pakiet pomocy wojskowej o łącznej wartości 275 mln USD.

Dzień wcześniej sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że pierwsze systemy obrony powietrznej NASAMS  zostaną przekazane Ukrainie, zgodnie z oczekiwaniami, na początku listopada. Obecnie ukraińskie wojsko szkoli się w obsłudze tych systemów.

W ostatnich tygodniach kilka krajów zadeklarowało wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W środę francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Francja zamierza wysłać w najbliższych tygodniach na Ukrainę 6 dodatkowych armatohaubic Caesar oraz rakietowe systemy przeciwlotnicze, prawdopodobnie typu Crotale. Pisaliśmy też, że brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety przeciwlotnicze AMRAAM, przeznaczone do wystrzeliwania z systemów obrony powietrznej NASAMS, a także kilkaset innych rakiet przeciwlotniczych, drony i haubice. Systemy NASAMS mają dostarczyć Ukraińcom Amerykanie. Wiadomo, że ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie na tych systemach obrony powietrznej. Na Ukrainę dotarły też ostatnio obiecane przez Niemcy systemy IRIS-T. Niedawno włoskie media podały, że Włochy i Francja rozważają wysłanie Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej SAMP-T, o których kilka tygodni temu mówił prezydent Wołodymyr Zełenski. Doniesienia medialne wskazują, że Włochy mogą również przekazać Ukrainie system obrony powietrznej Spada/Aspide.  Hiszpania wysyła na Ukrainę m.in. rakietowe systemy obrony powietrznej średniego zasięgu Aspide i Hawk. Broń jest już w drodze.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem w Brukseli, w ramach spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Sojuszu zapowiedział, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej.

Kresy.pl / usnews.com / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply