Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie oraz społeczny doradca Prezesa NIK (Marian Banaś) zostali w piątek zatrzymani przez CBA. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

CBA poinformowało w piątek o zatrzymaniu Tadeusza G. Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, oraz Mariana Banasia (syna Prezesa NIK) społecznego doradcy Prezesa NIK. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Śledztwo dotyczy składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie. „W związku z powziętymi ustaleniami przeprowadzono dzisiaj dwie realizacje. Na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze CBA zatrzymali społecznego doradcę Prezesa NIK – Jakuba B. Również na terenie Małopolski, przy współudziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, agenci CBA zatrzymali Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G.” – czytamy w komunikacie biura.

Po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.

Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów.

Jak ustalono, drugi z zatrzymanych kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Zobacz też: Szef NIK: Przejrzystość budżetu państwa zakłócona [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Podczas konferencji prasowej do zatrzymania swojego syna odniósł się Marian Banaś. „W tym miejscu zapewniam państwa, że jakiekolwiek działania podjęte wobec moich bliskich, nie spowodują odstąpienia przeze mnie od wypełnianych powierzonych mi konstytucyjnych obowiązków. Najwyższa Izba Kontroli pod moim kierownictwem realizuje misję naczelnego i niezależnego organu kontroli państwowej i oświadczam publicznie, że żadne działania podejmowane wobec mojej osoby jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli tego nie zmienią. Państwo prawa i demokracja to dla mnie wartości najwyższe i nigdy się im nie sprzeniewierzę”.

Zobacz też: NIK: organizacja tzw. wyborów kopertowych nie miała podstaw prawnych

Kresy.pl/CBA/TVPInfo

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz