Rząd Szwecji chce zlecić  siłom zbrojnym zbadanie warunków wysyłania samolotów Gripen na Ukrainę – podał we wtorek Aftonbladet.

Jak poinformował we wtorek portal Aftonbladet, rząd Szwecji chce zlecić  siłom zbrojnym zbadanie warunków wysyłania samolotów Gripen na Ukrainę Decyzja o takiej misji zapadnie wkrótce.

Rząd chce między innymi wiedzieć, jak transfer samolotów Gripen wpłynie na zdolności obronne Szwecji, jak szybko Szwecja może wyposażyć się w nowe samoloty Gripen oraz w jaki sposób można przeprowadzić szkolenie ukraińskich pilotów.

W pisemnym komentarzu minister obrony Pål Jonson powiedział:

„Rząd nie wyklucza wysłania Gripena na Ukrainę. Od jakiegoś czasu trwają prace w tej sprawie. Częścią tego było zaproszenie przez Szwecję ukraińskich pilotów i personelu naziemnego do przeprowadzenia szkolenia w locie orientacyjnym. Faktem jest, że to, że Szwecja dołączyła do koalicji F-16, to kolejna sprawa”.

Jak informowaliśmy w sierpniu, ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen, co zostało uzgodnione na początku tego roku. Poinformował o tym na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak pisaliśmy, w lutym br. Szwecja otrzymała od strony ukraińskiej prośbę o dostarczenie myśliwców Gripen. Wówczas Jonson odniósł się do tego z rezerwą. Powiedział, że te samoloty są bardzo ważne dla utrzymania integralności terytorialnej i suwerenności Szwecji.

Szefowa największej szwedzkiej opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, była premier Magdalena Andersson wezwała rząd do wyrażenia zgody na dostawę szwedzkich myśliwców Gripen dla Ukrainy. Na konferencji prasowej Andersson podkreśliła, że dostarczenie szwedzkich myśliwców „będzie miało ogromne znaczenie dla Ukrainy”.

„Nie możemy pozwolić na zwycięstwo Rosji. JAS Gripen miałby dla Ukrainy ogromne znaczenie” – powiedział przywódca szwedzkich socjaldemokratów. Zaznaczyła jednak, że warunkiem dostarczenia Ukrainie Gripenów powinno być przystąpienie Szwecji do NATO.

Szwedzcy liberałowie popierają także dostarczenie Ukrainie myśliwców. „Dokonaliśmy ogromnych inwestycji zarówno gospodarczych, jak i militarnych, ale musimy też wsłuchiwać się w potrzeby Ukrainy” – powiedział SVT rzecznik partii Gulan Avchi.

Kresy.pl/Aftonbladet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply