Szefowa największej szwedzkiej opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, była premier Magdalena Andersson wezwała rząd do wyrażenia zgody na dostawę szwedzkich myśliwców Gripen dla Ukrainy.

Jak poinformowała w czwartek stacja SVT, szefowa największej szwedzkiej opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, była premier Magdalena Andersson wezwała rząd do wyrażenia zgody na dostawę szwedzkich myśliwców Gripen dla Ukrainy.

Na czwartkowej konferencji prasowej Andersson podkreśliła, że dostarczenie szwedzkich myśliwców „będzie miało ogromne znaczenie dla Ukrainy”.

„Nie możemy pozwolić na zwycięstwo Rosji. JAS Gripen miałby dla Ukrainy ogromne znaczenie” – powiedział przywódca szwedzkich socjaldemokratów. Zaznaczyła jednak, że warunkiem dostarczenia Ukrainie Gripenów powinno być przystąpienie Szwecji do NATO.

Szwedzcy liberałowie popierają także dostarczenie Ukrainie myśliwców. „Dokonaliśmy ogromnych inwestycji zarówno gospodarczych, jak i militarnych, ale musimy też wsłuchiwać się w potrzeby Ukrainy” – powiedział SVT rzecznik partii Gulan Avchi.

Premier Szwecji Ulf Kristersson w rozmowie z TV4 powiedział, że kraj nie planuje transferu myśliwców Gripen na Ukrainę ze względu na zapotrzebowanie na te samoloty przez Szwedzkie Siły Powietrzne.

„Szwecja to duży geograficznie kraj, musimy się bronić, a nie jesteśmy jeszcze w NATO. To balansowanie między tym, czym możemy się z nimi podzielić, a tym, co sami powinniśmy mieć. Teraz jesteśmy częścią tak zwanej koalicji F-16, w której współpracujemy z 14 krajami, aby zapewnić Ukrainie przepustowość lotniczą” – powiedział Ulf Kristersson

Przypomnijmy, jak przekazał portal Europejska Prawda, ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen, co zostało uzgodnione na początku tego roku. Poinformował o tym na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Wołodymyr Zełenski.

“Samoloty Gripen są dumą Szwecji. Jestem przekonany, że dzięki Gripenom nasza wolność może być znacznie bezpieczniejsza. Testy Gripenów z udziałem Ukraińców, naszych pilotów, już się rozpoczęły” – powiedział prezydent.

Dodał, że szczegółowo omówił z premierem Szwecji dalsze kroki dotyczące możliwości otwarcia tematu pozyskania Gripena.

„Spotkam się z przewodniczącym parlamentu, przedstawicielami sił parlamentarnych i podniosę tę kwestię jako jedną z kluczowych dla ochrony naszego nieba” – poinformował Zełenski.

“Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców”  – oświadczył Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Kresy.pl/SVT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply