Szwecja przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy 10 swoich czołgów Stridsvagn 122. Są już na terytorium Ukrainy.

Jak poinformowało szwedzkie ministerstwo obrony, kraj ten przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy 10 swoich czołgów Stridsvagn 122. Są już na terytorium Ukrainy.

Według ministerstwa obrony Ukrainy, ukraińskie załogi zostały już przeszkolone w Szwecji. Szkolili ich szwedzcy specjaliści.

Zobacz też: Spiegel: Ukraina odmówiła przyjęcia czołgów z Niemiec. “Wymagały poważnych napraw”

„Daliśmy im wszystko, co mogliśmy, dobry materiał i dobrą wiedzę. Teraz życzymy im wszystkiego najlepszego w wyzwoleniu kraju” – skomentował Mats Ludwig, szef operacyjny Dowództwa Armii.

„Jestem pod wrażeniem naszego personelu i tego, jak dobrze przeprowadzono szkolenie” – powiedział Ludwig.

Dowódca armii Johnny Lindfors wyraził opinię, że przekazanie tych czołgów Siłom Zbrojnym Ukrainy to „absolutnie słuszna decyzja”.

Stridsvagn 122 to szwedzki czołg podstawowy, który podobnie jak niemiecki Leopard 2A5 bazuje na ulepszonym wariancie niemieckiego Leoparda 2. Wykorzystuje nowsze technologie, takie jak systemy dowodzenia, kontroli i kierowania ogniem, wzmocniony pancerz i długoterminową zdolność bojową. Zewnętrznie pojazd różni się od Leoparda 2A5 francuskimi dozownikami dymu GALIX, różnymi schowkami i grubszymi włazami załogi.

Zobacz też: Ukraińcy przerabiają Leopardy 2a6

W marcu, Riksdag, zaaprobował decyzję rządu Szwecji i przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. Jego łączna wartość wynosi blisko 630 mln dol. Uchwalenie go wymagało jednak wniesienia poprawek do zatwierdzonego już budżetu państwa na ten rok.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply