Kilka dni temu Ukraina odmówiła przyjęcia dostawy dziesięciu czołgów Leopard 1A5 z Niemiec, ponieważ wymagają one poważnych napraw – podaje Spiegel.

Portal niemieckiego tygodnika Spiegel zwrócił we wtorek uwagę na duże problemy z dostawami czołgów z Niemiec na Ukrainę. Kijów miał kilka dni temu odmówić przyjęcia dostawy dziesięciu czołgów Leopard 1A5, ponieważ wymagają one poważnych napraw.

Medium powołuje się na ekspertów z niemieckiego resortu obrony. Jak ustalili, podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech czołgi zostały tak zużyte, że wymagają naprawy.

“Okazało się również, że z dziesięciu czołgów Leopard 1A5 dostarczonych na Ukrainę w lipcu kilka uległo awarii z powodu podobnych problemów” – czytamy.

Jak przypomina Spiegel, Berlin ogłosił ponad pół roku temu, że przekaże Ukrainie ponad sto Leopardów 1A5. To wozy, które zostały wycofane ze służby przez Bundeswehrę dziesięć lat temu.

Przeczytaj: Niemiecki ekspert: czołgi Leopard 1, które Zachód dostarcza Ukrainie, to złom

Doniesienia dziennika Die Welt z sierpnia wskazywały, że Niemcy wysłały Ukrainie ułamek obiecanego sprzętu. Ukraina otrzymała niecałe 10 proc. czołgów obiecanych wiosną przez Niemcy.

Die Welt zwracał uwagę, że część obiecanego sprzętu może w ogóle nie trafić na Ukrainę. Dla przykładu, niemiecki rząd informował, że w przygotowaniu są granatniki przeciwpancerne, lecz po 12 lipca pozycja ta zniknęła z listy.

Zobacz także: Zełenski w Berlinie: Niemcy prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem, na którym można polegać

spiegel.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply