Szwecja wkrótce dostarczy Ukrainie nowoczesną broń

Rząd Szwecji wkrótce zaopatrzy Ukrainę w nowocześniejszą broń – poinformował minister obrony Szwecji Pål Jonsson w piątek.

Jak poinformował w piątek szwedzki minister obrony Pål Jonsson, rząd Szwecji wkrótce zaopatrzy Ukrainę w nowocześniejszą broń.

„Zamierzamy jak najszybciej wrócić z dalszym wsparciem dla Ukrainy – zarówno politycznym, finansowym, jak i wojskowym, które obejmuje transfer nowocześniejszych systemów uzbrojenia” – powiedział w piątek.

Szef szwedzkiego resortu obrony odmówił sprecyzowania, o jakie systemy chodzi. Należy jednak zauważyć, że pod koniec lata Szwecja oficjalnie zgodziła się rozważyć dostarczenie Ukrainie samobieżnych instalacji artyleryjskich Archer i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych RBS 70.

Minister zaznaczył, że Szwedzkie Siły Zbrojne przygotowały kompleksowy dokument dotyczący szkolenia, zmian w sprzęcie obronnym, co również stwarza warunki do rozszerzenia szwedzkiego wsparcia związanego ze szkoleniem ukraińskiej armii.

„Wkrótce wrócimy z informacjami na ten temat, a to pilne i oczywiście ważne, abyśmy mogli wesprzeć Ukrainę” – powiedział Pål Jonson.

Szwecja uczestniczy obecnie w szkoleniu ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, a rząd rozważa kontynuację w przyszłym roku, a także udział w unijnej misji szkoleniowej.

Przypomnijmy, w Szwecji opracowano raport dla rządu, dotyczący możliwości dostarczenia Ukrainie nowoczesnego uzbrojenia, w tym systemów artyleryjskich Archer kal. 155 mm. Choć dokument jest tajny, nieoficjalnie szacuje się, że Szwedzi mogą wysłać Ukraińcom 12 takich armatohaubic.

Kresy.pl/TT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz