Szwecja wyśle do Wielkiej Brytanii 120 instruktorów wojskowych, którzy wraz z Brytyjczykami przeszkolą do końca roku 10 tys. Ukraińców – poinformował w niedzielę rząd Szwecji.

W okresie od 12 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. Szwedzkie Siły Zbrojne wyślą do Wielkiej Brytanii 120 instruktorów w celu przeprowadzenia podstawowego szkolenia wojskowego dla obywateli Ukrainy – podano w oświadczeniu resortu obrony Szwecji. „Wojna Rosji z Ukrainą trwa od ponad pięciu miesięcy. Ważne jest, aby świat nadal wspierał Ukrainę w jej walce o suwerenność. (…) Szwedzcy instruktorzy przyczynią się do wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy” – oświadczył cytowany w komunikacie minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

Podkreślono, że w Wielkiej Brytanii przebywać będzie jednocześnie maksymalnie 60 szwedzkich instruktorów.

W programie szkoleniowym w Wielkiej Brytanii ma wziąć udział około 10 tys. obywateli Ukrainy.

Zobacz także: Media: w Niemczech rozpoczęto szkolenie ukraińskich wojskowych z obsługi dział Gepard

Jak informowaliśmy, Holandia ogłosiła w lipcu, że będzie szkolić ukraińskich żołnierzy „na dużą skalę” w Wielkiej Brytanii. Pod koniec lipca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że żołnierze Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Wielkiej Brytanii przeszkolą ukraińskich wojskowych. W szkoleniu miało wziąć udział 1050 brytyjskich wojskowych.

Szkolenia mają pomóc Ukraińcom nabrać umiejętności skutecznego prowadzenia działań na froncie. Kursy obejmą obsługę broni, pierwszą pomoc na polu walki, umiejętność przetrwania w różnym terenie, taktykę patrolowania i prawo konfliktów zbrojnych.

Brytyjczycy kupili automaty AK, by ukraińscy żołnierze mogli trenować z bronią, wykorzystywaną w walce.

Ukraińscy żołnierze otrzymają także od Brytyjczyków hełmy, kamizelki kuloodporne, ochraniacze na oczy, uszy i pas, apteczki, mundury polowe i buty, odzież na zimną i mokrą pogodę, plecak, worki, śpiwory i narzędzia do okopywania się.

Zobacz także: Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach

government.se / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz