Szwecja odmówiła przekazania Ukrainie myśliwców Gripen

Szwecja odmówiła przekazania Ukrainie myśliwców Gripen tłumacząc to własnymi potrzebami.

Podczas szczytu w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Szwecji o przekazanie myśliwców Jas 39 Gripen.

W odpowiedzi premier kraju Ulf Kristersson powiedział, że zwiększenie wsparcia Ukrainy bronią w postaci tych samolotów „nie wchodzi w grę”.

Zełenski został zaproszony na posiedzenie Rady Europejskiej w celu podjęcia konkretnych decyzji w sprawie transferu broni. Ukraiński prezydent rozmawiał o pomocy wojskowej ze wszystkimi europejskimi przewódcami. Oprócz nowoczesnych myśliwców Zełenski prosił także o pociski dalekiego zasięgu, amunicję i artylerię.

Dzień wcześniej polityk odwiedził Wielką Brytanię i Francję. W drodze powrotnej do Kijowa prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Była to druga wizyta zagraniczna Zełenskiego po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował pod koniec stycznia, że w Europie ruszyły prace nad dostawą myśliwców F-16 na Ukrainę. Zamieścił w tej sprawie wpis na portalu społecznościowym. Opisał w nim dialog, jaki miał odbyć z jednym ze swoich europejskich odpowiedników.

„- Teraz F-16? – Tak. – Biorę się do roboty, przyjacielu” – napisał Kułeba, relacjonując swoją rozmowę. Twierdzi, że takie pytanie otrzymał „jednego europejskiego kolegi” i udzielił mu takiej właśnie odpowiedzi. Ukraiński minister nie sprecyzował, o przedstawiciela jakiego państwa chodziło.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył jednak zdecydowanie, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie myśliwców wielozadaniowych F-16. Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek amerykański portal Politico podał, że grupa amerykańskich wojskowych naciska na Pentagon, by zatwierdził wysłanie Ukrainie myśliwców F-16.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Ukraina prosi Holandię o F-16

Kresy.pl / svt.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz