Rosja uruchomiła seryjną produkcję robotów bojowych zdolnych do samodzielnej walki – powiedział minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu podczas wykładu edukacyjnego „Nowa Wiedza” w piątek.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, według słów wygłoszonych przez rosyjskiego ministra obrony generała Siegieja Szojgu podczas wykładu edukacyjnego „Nowa Wiedza” w piątek, Rosja uruchomiła seryjną produkcję robotów bojowych zdolnych do samodzielnej walki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3132.49 PLN    (14.23%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Rozpoczęła się seryjna produkcja robotów bojowych. To, co się pojawiło, to nie tylko roboty eksperymentalne, ale roboty, które można naprawdę pokazać w filmach science-fiction, ponieważ potrafią walczyć samodzielnie” – powiedział Szojgu.

„Nie mogę nie wspomnieć również o tym, co nazywa się bronią jutra. W tej dziedzinie trwają prace na dużą skalę” – powiedział szef obrony.

Minister nie sprecyzował dokładnie o jaką broń chodzi, jednak wcześniej informowaliśmy, że najnowszy rosyjski pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy i wchodzić w interakcje z dronami.

„Opracowując Udar, specjaliści przedsiębiorstwa przetestowali możliwość ruchu robota w trybie autonomicznym. W tym celu pojazd integruje podsystem planowania ruchu oparty na czujnikach i urządzeniach pomiarowych. Na podstawie otrzymanych danych wyznaczana jest trasa robota, biorąc pod uwagę cechy terenu i parametry przydziału bojowego” – poinformował. Przy opracowywaniu zrobotyzowanych pojazdów bojowych, Instytut Badań Naukowych Signal wykorzystuje ujednoliconą zasadę robotyki, która zakłada wyposażanie istniejących modeli sprzętu wojskowego w zestaw sprzętu, poinformowało biuro prasowe High Precision Systems. „Na przykład robot Udar został opracowany na podstawie bojowego wozu piechoty BWP-3. Ta sama zasada jest stosowana w przypadku robotyzacji przedziałów bojowych: na dzień dzisiejszy zautomatyzowano sześć różnych przedziałów bojowych zamontowanych na pojeździe”.

Robot Udar może również wchodzić w interakcje z bezzałogowymi statkami powietrznymi, przekonywał dyrektor wykonawczy Rostec.

„Przetestowaliśmy współdziałanie z dronami. Takie drony mogą być wykorzystywane do prowadzenia dalszych rekonesansów i przekazywania kanału radiowego” – dodał Ozdojew. Pojazd-robot został przetestowany pod kątem współdziałania z lekkimi robotami przeznaczonymi do prowadzenia zwiadu, wysadzania celów, transportu ładunków i ewakuacji rannych.

Robot Udar oparty na bojowym wozie piechoty BWP-3 został zaprezentowany na wystawie Dnia Innowacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony w 2015 roku.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz