Rosja uruchomiła seryjną produkcję robotów bojowych zdolnych do samodzielnej walki – powiedział minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu podczas wykładu edukacyjnego „Nowa Wiedza” w piątek.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, według słów wygłoszonych przez rosyjskiego ministra obrony generała Siegieja Szojgu podczas wykładu edukacyjnego „Nowa Wiedza” w piątek, Rosja uruchomiła seryjną produkcję robotów bojowych zdolnych do samodzielnej walki.

„Rozpoczęła się seryjna produkcja robotów bojowych. To, co się pojawiło, to nie tylko roboty eksperymentalne, ale roboty, które można naprawdę pokazać w filmach science-fiction, ponieważ potrafią walczyć samodzielnie” – powiedział Szojgu.

„Nie mogę nie wspomnieć również o tym, co nazywa się bronią jutra. W tej dziedzinie trwają prace na dużą skalę” – powiedział szef obrony.

Minister nie sprecyzował dokładnie o jaką broń chodzi, jednak wcześniej informowaliśmy, że najnowszy rosyjski pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy i wchodzić w interakcje z dronami.

„Opracowując Udar, specjaliści przedsiębiorstwa przetestowali możliwość ruchu robota w trybie autonomicznym. W tym celu pojazd integruje podsystem planowania ruchu oparty na czujnikach i urządzeniach pomiarowych. Na podstawie otrzymanych danych wyznaczana jest trasa robota, biorąc pod uwagę cechy terenu i parametry przydziału bojowego” – poinformował. Przy opracowywaniu zrobotyzowanych pojazdów bojowych, Instytut Badań Naukowych Signal wykorzystuje ujednoliconą zasadę robotyki, która zakłada wyposażanie istniejących modeli sprzętu wojskowego w zestaw sprzętu, poinformowało biuro prasowe High Precision Systems. „Na przykład robot Udar został opracowany na podstawie bojowego wozu piechoty BWP-3. Ta sama zasada jest stosowana w przypadku robotyzacji przedziałów bojowych: na dzień dzisiejszy zautomatyzowano sześć różnych przedziałów bojowych zamontowanych na pojeździe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Robot Udar może również wchodzić w interakcje z bezzałogowymi statkami powietrznymi, przekonywał dyrektor wykonawczy Rostec.

„Przetestowaliśmy współdziałanie z dronami. Takie drony mogą być wykorzystywane do prowadzenia dalszych rekonesansów i przekazywania kanału radiowego” – dodał Ozdojew. Pojazd-robot został przetestowany pod kątem współdziałania z lekkimi robotami przeznaczonymi do prowadzenia zwiadu, wysadzania celów, transportu ładunków i ewakuacji rannych.

Robot Udar oparty na bojowym wozie piechoty BWP-3 został zaprezentowany na wystawie Dnia Innowacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony w 2015 roku.

Kresy.pl/TASS

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz