Szojgu oskarża NATO o przygotowywanie “ataku nuklearnego” na terytorium Rosji

Państwa NATO przygotowują się do ataku nuklearnego na terytorium Rosji podczas ćwiczeń wojskowych „na wschodniej flance sojuszu” – oskarżał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na posiedzeniu zarządu ministerstw obrony Rosji i Białorusi.

Jak poinformował w czwartek portal The Moscow Times, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oskarżył NATO o to, że przygotowuje się do ataku nuklearnego na terytorium Rosji podczas ćwiczeń wojskowych „na wschodniej flance sojuszu”.

Według Szojgu wojska NATO regularnie przeprowadzają duże ćwiczenia w oparciu o „scenariusze konfliktu zbrojnego” z Rosją i Białorusią. W szczególności manewry te ćwiczą „użycie broni nuklearnej przy pomocy lotnictwa USA i sił nuklearnych NATO” – oskarża Szojgu.

Szojgu dodał także, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba żołnierzy NATO w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich wzrosła 2,5-krotnie i przekroczyła 30 tys. osób. To zdaniem szefa MON stwarza zagrożenie dla Rosji.

W odpowiedzi armia rosyjska wzmacnia swoje zachodnie granice i „podejmuje odpowiednie środki” – powiedział Szojgu. Regionalne zgrupowanie wojsk i system obrony powietrznej są skuteczne – zapewnił minister.

Wiosną 2024 roku państwa NATO przeprowadzą największe od czasów zimnej wojny ćwiczenia wojskowe, mające na celu przećwiczenie odparcia ewentualnej agresji ze strony Rosji. Manewry odbędą się w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich. Weźmie w nich udział ponad 40 tys. żołnierzy z 32 krajów. Oczekuje się, że ćwiczenia obejmą od 500 do 700 lotów bojowych i manewrów ponad 50 okrętów.

Przypomnijmy, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu twierdzi, że Polska planuje utworzenie wspólnej polsko-ukraińskiej jednostki wojskowej dla bezpieczeństwa, ale z ukrytym motywem okupacji zachodniej Ukrainy.

“Istnieją plany utworzenia stałej tzw. formacji polsko-ukraińskiej, która rzekomo ma zapewnić bezpieczeństwo Zachodniej Ukrainy, ale w rzeczywistości – dla późniejszej okupacji tego terytorium” – powiedział.

Szojgu uważa, że Polska stała się głównym narzędziem amerykańskiej polityki antyrosyjskiej. „Istniejące zagrożenia wiążą się z militaryzacją Polski, która stała się głównym instrumentem antyrosyjskiej polityki Stanów Zjednoczonych. Warszawa ogłosiła zamiar zbudowania, jak twierdzą Polacy, najpotężniejszej armii na kontynencie”.

“W związku z tym rozpoczęto zakupy na dużą skalę broni z USA, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, w tym czołgów, systemów artyleryjskich, systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwlotniczej oraz samolotów bojowych” – dodał.

Kresy.pl/The Moscow Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply