Według Ołeksija Daniłowa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, ukraińska armia byłaby w stanie zająć Donieck i inne miasta w Donbasie kontrolowane przez separatystów, ale nie czyni tego z powodu potencjalnie ogromnych ofiar.

W czwartek w programie publicystycznym „Prawo do władzy” na antenie ukraińskiej stacji TSN gościł Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W kontekście sytuacji bezpieczeństwa w kraju i regionie, w tym na Donbasie, wezwał Ukraińców, by „nie obrażali własnej armii”. Według niego, Siły Zbrojne Ukrainy są w 100 procentach gotowe obronić kraj.

Daniłow oświadczył ponadto, że ukraińska armia w razie konieczności jest w stanie wyzwolić miasta kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Zaznaczył jednak, że bardzo drogo by to kosztowało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Czy możemy wziąć [okupowane miasta-red.]? Tak, możemy. Może to być i Gorłówka, i Donieck możemy zająć. Ale trzeba rozumieć, że za tym stoją ludzie. Kto pójdzie na to, że mogą zginąć dziesiątki tysięcy ludzi. Kto weźmie za to odpowiedzialność?” – powiedział sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa.

Daniłow twierdził też, ze Rosja przed wyborami „buduje system szerzenia swojego separatystycznego nastroju” na południu Ukrainy. Jego zdaniem, zwalczaniem tego powinny zajmować się szczególnie władze lokalne, które nie powinny twierdzić, że nic w tej sprawie rzekomo nie mogą zrobić.

„Przyjaciele, opamiętajcie się! Rosja to kraj-agresor. Ktokolwiek zaczyna tu zaogniać [sytuację-red.] i wpływać na wybory… Powinniśmy to zwalczać w zarodku” – powiedział. Dodał, że od 1994 roku dostrzegał rosnące wpływy rosyjskie w swoim rodzinnym Ługańsku i nie można dopuścić do powtórzenia się sytuacji w innych regionach Ukrainy. Sprzeciwił się też mówieniu o „konflikcie” w Donbasie, twierdząc, że to narracja Rosji.

„To wojna z Federacją Rosyjską, wewnętrznie wspierana przez ludzi, dla których Putin jest wciąż tym, czym dla nich jest” – powiedział Daniłow.

Przeczytaj: Daniłow: Niemcy i Francja ponoszą odpowiedzialność za okupację Krymu

Czytaj również: Sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa: Ukraina przestanie istnieć, jeśli będzie rozmawiać z Rosją

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz