Kolejne osoby uczestniczące w procederze wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami zatrzymane przez CBA. Śledztwo dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy faktur. Na ten moment szacuje się, że podejrzani narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie przewyższającej 70 mln zł – poinformowała służba w czwartek.

W komunikacie podkreślono, że funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Suwałkach postępowanie dotyczące wystawiania nierzetelnych faktur kosztowych warszawskim przedsiębiorcom. W ostatnim czasie przedstawiono i uzupełniono zarzuty kolejnym dziewięciu osobom. “Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Dotychczas w toku toczącego się od dłuższego czasu postępowania zatrzymano i przedstawiono zarzuty 45 podejrzanym w sprawie oraz przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań, podczas których zabezpieczono dokumentację księgową oraz elektroniczne nośniki danych. Sprawa jest wielowątkowa, zgromadzone przez śledczych materiały są w dalszym ciągu badane” – podaje CBA.

Główny wątek dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT poprzez wystawianie, a następnie wprowadzanie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy” pochodzących z tej działalności. W transferze środków pochodzących z przestępstwa udział brały, poza podmiotami polskimi, podmioty zagraniczne, tj. spółki cypryjskie, brytyjskie i emirackie. Postępowanie dotyczy kilkunastu tysięcy faktur. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tej grupy sięgają ponad 70 mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne czynności.

Zobacz także: Rozbito grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu służby rozpracowały grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Zobacz także: Rozbito grupę zajmującą się organizowaniem nielegalnej imigracji do Polski

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply