Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne przeciw Ukrainie – oświadczył we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. “Okazały się skuteczne” – podkreślił.

We wtorek Budanow wypowiadał się w ramach projektu medialnego “Różni ludzie”. Zwrócił uwagę, że od dłuższego czasu nie są obserwowane rosyjskie ostrzały z terytorium Białorusi. Jak podkreślił, to rezultat kompleksowych działań różnych ukraińskich podmiotów. Wyraził opinię, że Putin stracił już nadzieję na wciągnięcie Łukaszenki w wojnę z Ukrainą. “Czy nam się to podoba, czy nie, Łukaszenko nie jest idiotą. On sam jako pierwszy nie chciałby dopuścić do powtórki z 24 lutego 2022 roku” – oświadczył szef HUR, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

“Kontakty z Łukaszenką nawiązaliśmy już wcześniej, wykorzystując w tym celu wszelkie dostępne środki i możliwości. Zintensyfikowaliśmy te działania po ucieczce rosyjskich wojsk z obwodu kijowskiego wiosną ubiegłego roku. Nie chcieliśmy wówczas dopuścić do ponownego ataku z kierunku białoruskiego. Jak obecnie widzimy, nasze starania okazały się skuteczne” – powiedział.

Szef HUR wskazał, że łącznikiem pomiędzy Kijowem i Mińskiem był deputowany do ukraińskiego parlamentu i znajomy Łukaszenki Jewhenij Szewczenko. “Wykorzystujemy jego kontakty już od dawna i nigdy tego nie ukrywaliśmy. Działania Szewczenki przynoszą zamierzony efekt. Ani razu nie odmówił, gdy zwracaliśmy się do niego z jakąś konkretną prośbą” – podkreślił.

Przeczytaj: Ukraina nie spodziewa się w styczniu ofensywy z Białorusi

Białoruś nie wsparła bezpośrednio wojsk Rosji w wojnie na Ukrainę. Mińsk udostępnił jednak terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Pod koniec lutego 2022 roku z Białorusi przeprowadzono natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosjanie dokonywali też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast.

Zobacz także: Białoruski generał o NATO: “Podczas manewrów ćwiczymy wojnę z tymi państwami”

pravda.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply