Białoruś zapewnia, że na jej terytorium nie ma rosyjskiej broni jądrowej

Przedstawiciel Białorusi w ONZ zapewnia, że na białoruskim terytorium jak na razie nie rozmieszczono rosyjskiej taktycznej broni jądrowej.

Według relacji portalu „Europejska Prawda”, podczas debaty w ONZ stały przedstawiciel Białorusi, Walentin Rybakow oświadczył, że na białoruskim terytorium jak na razie nie rozmieszczono taktycznej broni jądrowej z Rosji.

To oświadczenie o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej w Republice Białoruś – przede wszystkim, to tylko deklaracja. Niczego w praktycznym sensie nie zrobiono w tej kwestii” – powiedział białoruski dyplomata.

Rybakow dodał, że jeśli zostaną podjęte w tej sferze jakieś decyzje, to będzie to „decyzja rządu Białorusi, a nie jakiegoś innego państwa”.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi, na prośbę jej przywódcy – Aleksandra Łukaszenki. Zaznaczył, że odpowiednie nośniki takiej broni, m.in. w postaci 10 samolotów, są już na miejscu. Jego zdaniem, nie ma w tym nic niezwykłego, bo Amerykanie od lat robią to samo, rozmieszczając taktyczną broń jądrową w państwach sojuszniczych. Dodał, że Łukaszenko już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej.

Kilka dni później przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko ogłosił, że Rosja, która już zdecydowała się na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na białoruskim terytorium, mogłaby w razie potrzeby umieścić tam również międzykontynentalne rakiety nuklearne. „Jeśli to konieczne, Putin i ja podejmiemy decyzję i sprowadzimy broń strategiczną – jeśli będzie taka potrzeba” – powiedział.

„Nie próbuję nikogo zastraszyć ani szantażować. Chcę chronić państwo białoruskie i zapewnić pokój narodowi białoruskiemu” – zaznaczył polityk. Chociaż wcześniej Putin powiedział, że pociski taktyczne pozostaną pod kontrolą Moskwy, to Łukaszenko zasugerował, że może ich użyć za zgodą Rosji, gdyby Białorusi groziło zniszczenie.

Czytaj także: ISW: Rosja planowała rozmieścić broń jądrową na Białorusi jeszcze przed wojną

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz