Ukraina nie spodziewa się w styczniu ofensywy z Białorusi

Według ukraińskiej Straży Granicznej jest bardzo mało prawdopodobne, aby wojska Rosji przeprowadziły w styczniu ofensywę z terytorium Białorusi – przekazał w środę portal Ukrinform.

Obecnie nie odnotowano tworzenia grup ofensywnych na terytorium Białorusi, a w styczniu jest mało prawdopodobne, aby wojska Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi mogły przeprowadzić drugi atak na terytorium Ukrainy — powiedział szef Państwowej Służby Granicznej Siergiej Deineko.

„Mamy w państwie wystarczającą liczbę agencji wywiadowczych i codziennie monitorujemy całą sytuację na terytorium Republiki Białoruś. Rozumiemy, że tak zwane państwo sojusznicze, które od pierwszego dnia wojny udziela wszelkiej pomocy państwu agresorowi – infrastrukturę, przestrzeń powietrzną, swoje bazy szkoleniowe – może w każdej chwili udzielić pomocy w postaci ułatwienia ponownego ataku na teren naszego państwa. Jednak obecnie nie odnotowujemy powstania grup zaczepnych na terenie Białorusi. Łączna liczba rosyjskich wojsk  stacjonujących obecnie na terytorium Białorusi, głównie na poligonach w obwodzie witebskim, wynosi od 10 200 do 10 500 żołnierzy” – twierdzi Deineko.

Zobacz też: Białoruski generał o NATO: “Podczas manewrów ćwiczymy wojnę z tymi państwami”

Powiedział też, że ma informacje, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni część z tych żołnierzy zostanie przerzucona na terytorium Federacji Rosyjskiej, a następnie przekazana do strefy walk w Donbasie. Zastąpi ich część żołnierzy z 3. Korpusu Armii 6. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

“Widzimy, że terytorium Białorusi jest obecnie wykorzystywane do koordynacji bojowej jednostek rosyjskich sił okupacyjnych. Oczywiście wroga nie można lekceważyć. Zagrożenie oczywiście istnieje, ale nie mogę powiedzieć, że teraz jest realne i krytyczne” – podkreślił.

Jak informowaliśmy, we grudniu przywódca Białorusi ogłosił alarm i dyslokację oddziałów jej armii mające sprawdzić ich gotowość do działań bojowych.

„Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę” – głosiło wówczas oświadczenie służby prasowej Ministerstwa Obrony Białorusi.

Zobacz też: Nowy Rok na granicy polsko-białoruskiej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply