Zdaniem szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, w obozie suwerenistów „panuje całkowity brak zgody”, czego przykładem są różnice między partiami Matteo Salviniego i Jarosława Kaczyńskiego w podejściu do Rosji.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, wywodzący się z opozycyjnej we Włoszech partii Forza Italia podczas pobytu w Abruzji skomentował wizytę wicepremiera i szefa MSW Włoch Matteo Salviniego, a zarazem lidera Ligi w Polsce i jego spotkanie z szefem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

Jego zdaniem, spotkanie w Polsce „nie poszło najlepiej”. Zaznaczył, że PiS to ugrupowanie „antyrosyjskie”, a „Salvini jest zwolennikiem [Władimira) Putina”. Uważa, że świadczy to o tym, że „Wśród suwerenistów panuje całkowity brak zgody” i jest sceptyczny co do możliwości porozumienia takich partii jak Liga i PiS przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przeczytaj: Salvini za Europą wartości i tożsamości, przeciw bankom, biurokracji i antyrosyjskim sankcjom

Czytaj również: Jedna piąta Polaków uważa PiS za partię prorosyjską

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

 – Nie istnieje europejska międzynarodówka suwerenistyczna, bo oni ze swojej natury są przeciwko sobie nawzajem – powiedział Tajani. Jego zdaniem, takie ugrupowania „nie mają żadnej możliwości, by wpłynąć na życie następnego Parlamentu Europejskiego”, skoro – jak zaznaczył – „już dziś są podzielone”.

Według IAR, rozmowa Salviniego z Kaczyńskim dotyczyła m.in. różnic w podejściu PiS i Ligi, partii Salviniego, do Rosji. Włoski polityk powiedział, że rozumie polską wrażliwość dotyczącą Rosji. Dodał, że każda przemoc z jakiejkolwiek strony jest nieuzasadniona. Zarazem zaznaczył, że nie zmienia swojego zdania w sprawie sankcji wymierzonych w Kreml. Skrytykował też ten sposób nacisku na Moskwę:

– On zamiast osłabiać i rozwiązywać, stwarza ryzyko rozdrażnienia i przedłużenia problemów. Sankcje nie osiągnęły jeszcze żadnego konkretnego rezultatu. Także dlatego, że kontrsankcje niszczą później gospodarkę krajów europejskich. Zatem jeśli będziemy nadal działać w ten sposób, obawiam się, że to nie wyjdzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Salvini powiedział IAR, że wraz z innymi partiami, które określa mianem „suwerennościowych”, pracuje nad wspólnym projektem. Lider Ligi powiedział, że najbliższa jest mu wizja „ojców założycieli” UE.

W czwartek rano w rozmowie z RMF FM były szef MSZ Witold Waszczykowski pytany o stosunek Salviniego do Rosji i jej prezydenta przyznał, że to frustrująca sprawa:

– Oczywiście, że jest to frustrujące, kiedy tacy politycy obnoszą się z taką sympatią do imperialisty, który atakuje kolejny kraj, najpierw Gruzję teraz Ukrainę, ale po to się z nimi spotykamy, żeby przekazać naszą opinię negatywną.

Waszczykowski jest „absolutnie przekonany”, że Salvini podczas wizyty w Polsce „usłyszał, że w przypadku jego atencji wobec Putina mamy zdanie odrębne”.

polsatnews.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz