W badaniu na panelu Ariadna jedna piąta respondentów uznała Prawo i Sprawiedliwość za najbardziej prorosyjską partię w Polsce. Jednocześnie podobna proporcja badanych uznała PiS na partię najbardziej „proeuropejską”.

W badaniu przeprowadzonym na początku stycznia większość respondentów uznała politykę obecnej partii rządzącej za skierowaną przeciwko Unii Europejskiej. Na pytanie o to czy PiS prowadzi właśnie taką politykę 16% badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”, a 29%, że „raczej tak”. Natomiast „zdecydowanie nie” zaznaczyło 9% badanych, zaś „raczej nie” 19%. Aż 27% pytanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Odpowiedzi na pytanie o to czy polityka PiS jest „przeciwko Unii Europejskiej” były bardzo zróżnicowane w zależności od sympatii partyjnych. Wśród wyborców Platformy Obywatelskiej aż 86% z nich uznało, że partia rządząca prowadzi „politykę antyunijną”. 8% było przeciwnego zdania. Wśród wyborców PiS znaczna większość – 62% odpowiedziała, że partia ta nie prowadzi „polityki antyunijnej”. Politykę PiS zakwalifikowało tak tylko 10% jego wyborców.

Na pytanie o to, która partia jest „najbardziej proeuropejska” największa proporcja respondentów – 31% wskazała na PO. Ale poważna część – 21% określiła w ten sposób PiS. 7% wybrało Nowoczesną, 5% Kukiz ’15, 3% Sojusz Lewicy Demokratycznej, a 2% Polskie Stronnictwo Ludowe. Aż 31% badanych wybrało przy tym pytaniu odpowiedź „żadna z wymienionych”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W przypadku pytania „która partia polityczna jest według ciebie najbardziej prorosyjska?” najwięcej respondentów – 20% wskazało na PiS. 14% określiło w ten sposób SLD, 12% PO, po 4% PSL i Kukiz ’15, 2% Nowoczesną. Prawie połowa, bo 44% uznała, że „żadna z wymienionych partii nie jest prorosyjska”.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-7 stycznia na grupie 1085 dorosłych Polaków.

Czytaj także: W najnowszym sondażu PiS nadal silny, PO słabnie, Nowoczesna znika

wp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz