Kaczyński rozmawiał z Salvinim o współpracy w Parlamencie Europejskim

Lider włoskiej partii eurosceptycznej Liga Matteo Salvini gościł w środę w siedzibie PiS gdzie spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim.

Według telewizji Polsat News, spotkanie Kaczyńskiego z włoskim wicepremierem i wiceministrem spraw wewnętrznych trwało około dwóch godzin. Obok Kaczyńskiego w spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, deputowani Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba i Ryszard Legutko.

„Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim” – powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania Matteo Salvini, który ocenił je jako „długie, pozytywne i konkretne”. Włoski polityk twierdzi, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego wyłonią w izbie całkowicie nowy układ polityczny. „Zaproponowaliśmy wspólny program, który zaoferujemy także innym ruchom ludowym w Europie” – powiedział Salvini. Pytany o to, czy rozmowy przygotowują powstanie w Parlamencie Europejskim wspólnej grupy, w której znajdą się przedstawiciele PiS i Ligi, Salvini powiedział – „Ja bym chciał, by zaistniał taki pakt, sojusz ze strony wszystkich, którzy chcą ratować Europę, im nas będzie więcej, tym lepiej. Nie mam kryształowej kuli, celem jest zostanie drugim największym ruchem, a może i pierwszym, bo trzeba zawsze mierzyć wysoko, w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego”. Uznał nawet, że „oś francusko-niemiecka być może zostanie zastąpiona osią włosko-polską”.

„Rozmowa pozytywna i pełna wzajemnego zrozumienia. Podniesiono także kwestie, w których istnieje rozbieżność poglądów pomiędzy PiS a Ligą. Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów odnoszących się do kwestii przyspieszenie rozwoju państw UE i zapewnienia UE właściwego mocnego miejsca w skali globalnej” – skomentowała spotkanie rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

„Rozmawialiśmy o wyborach do PE, o całej architekturze europejskiej po tych wyborach, nie tylko dotyczących samego Parlamentu. Na wiele kwestii mamy podobne poglądy. Nie we wszystkim się zgadzamy, ale mamy na wiele spraw podobne poglądy” – słowa Salviniego potwierdził wicemarszałek Bielan. „Niektóre sondaże dają im aż 29 mandatów, to mniej więcej tyle co może zdobyć niemieckie CDU, więc warto z Ligą rozmawiać” – zauważył polityk PiS jednak nie przesądzał, czy PiS nawiąże systematyczną współpracę z tym ugrupowaniem, zapowiedział natomiast kolejne spotkania przedstawicieli obu partii.

„Nie mam wątpliwości, że wizyta ta nie jest przypadkowa, ponieważ w maju odbywać się będą wybory do Parlamentu Europejskiego, gdzie Matteo Salvini wraz z Marine Le Pen organizują wielką koalicję eurosceptyków ze wszystkich państw. Ze strony Salviniego a także Marine Le Pen i tych środowisk napływają pewne sygnały, mówiące o tym, że postrzegają oni Prawo i Sprawiedliwość jako polską partię eurosceptyczną” – skomentował na portalu konserwatyzm.pl prof. Adam Wielomski. Jednak jak ocenił w wywiadzie – „chęć współpracy może tutaj okazać się jednostronna, dlatego że pomiędzy Salvinim i współpracującymi z nim ugrupowaniami politycznymi — włoskimi, francuskimi, belgijskimi i innymi —  a Prawem i Sprawiedliwością istnieją zasadnicze różnice w postrzeganiu problemu Unii Europejskiej. Problem ten wiąże się z tym, że Prawo i Sprawiedliwość tylko werbalnie jest partią eurosceptyczną”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak stwierdził prof. Wielomski – „w polityce zachodnioeuropejskiej źle interpretuje się partię Jarosława Kaczyńskiego, która jest eurosceptyczna głównie na użytek wyborców w Polsce, ale wcale nie jest eurosceptyczna, jeśli chodzi o jej działania na politycznej arenie międzynarodowej”. Jak podkreślił – „Francuzi i Włosi wrogów Unii Europejskiej będą przede wszystkim postrzegali w Stanach Zjednoczonych oraz podkreślali zagrożenie płynące ze strony Niemiec. Natomiast politycy z Prawa i Sprawiedliwości uważają, że głównym wrogiem Unii Europejskiej jest Rosja, a Stany Zjednoczone traktują jako najważniejszego partnera i, można powiedzieć, protektora krajów Unii Europejskie”.

Czytaj także: Salvini odpowiada Junckerowi: Dość gróźb i obelg ze strony UE

polsatnews.pl/konserwatyzm.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz