Szef MSZ Turcji rozmawiał w niedzielę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem m.in. o przedłużeniu umowy zbożowej.

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan rozmawiał telefonicznie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem – podała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na tureckie media. Rozmowa dotyczyła kwestii przedłużenia umowy zbożowej oraz sytuacji na Ukrainie.

Umowa zbożowa umożliwia bezpieczny eksport ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich po ich zablokowaniu przez siły rosyjskie. Porozumienie wygasa 17 lipca.

Zwracaliśmy uwagę, że Ukraina rozważa „plan B” w kwestii eksportu ukraińskiego zboża. Chce spławiać swoje zboże Dunajem, we współpracy z Mołdawią i Rumunią.

Doniesienia medialne sugerują, że UE rozważa z kolei ustępstwa wobec Rosji.

Financial Times podał w poniedziałek, że Unia rozważa zezwolenie rosyjskiemu bankowi, objętemu sankcjami, na wydzielenie spółki zależnej, która ponownie połączyłaby się z globalną siecią finansową. Źródła medium wskazywały, że plan został zaproponowany przez Moskwę w toku negocjacji z udziałem ONZ. Miałby pozwolić Rosyjskiemu Bankowi Rolnemu utworzyć spółkę zależną do obsługi płatności związanych z eksportem zboża. Nowy podmiot mógłby korzystać z globalnego systemu rozliczeń Swift, który został zamknięty dla największych rosyjskich banków po ubiegłorocznej inwazji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że w poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie. Przywódcy Niemiec i Ukrainy wezwali także do przedłużenia umowy zbożowej Morza Czarnego pod auspicjami ONZ po 17 lipca i zgodzili się „kontynuować konstruktywną wymianę poglądów”.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply